Bakan Bayramov: "Ermenistan'ın Azerbaycan'ın içişlerine müdahalesi kabul edilemez"

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Azerbaycan ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik özel temsilcisi İgor Hovayev ile görüştü.

Görüşmede, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış sürecinin yanı sıra bölgedeki mevcut durum ele alındı.

Bakan Ceyhun Bayramov, Ermeni tarafının barış gündemine zarar veren, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yönelik açıklama, söylem ve provokasyonlarının bölgede sürdürülebilir barışın tesis edilmesine yönelik çaba ve girişimlere zarar verdiğine dikkati çekti. Azerbaycan’ın Ermenistan ile normalleşme sürecine bağlılığına rağmen, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın içişlerine müdahalesinin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Ermenistan’ın bölgede “insani kriz” ve “abluka”
ile ilgili asılsız iddiaları bağlamında Ağdam-Hankendi yolunun açılmasına paralel olarak Laçın yolunun kullanımının yoğunlaştırılması önerisinin reddedilmesinin durumun hiç de insani değil, daha çok siyasi nitelikte olduğunu gösterdiği vurgulandı.

Özellikle Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik siyasi ve askeri provokasyonlarının artması bağlamında bu tür adımların uluslararası toplum tarafından kınanmasının önemi vurgulandı.

Görüşmede, karşılıklı ilgi uyandıran diğer konularda da görüş alışverişinde bulunuldu.

www.yenicag.info

432