Bakan Bayramov: "Ermenistan'ın uluslararası alanda cezalandırılması çok önemli"

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 54. oturumuna katıldı. Bakan Bayramov yaptığı konuşmada, “Ermenistan’ın saldırganlığının binlerce Azerbaycanlının yaşam, eğitim, güvenlik, savunma ve sağlık haklarından mahrum bırakılmasıyla sonuçlandığını” söyledi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 54. oturumunda Ermenistan`ın insanlık suçlarından bahsetti.

Bakan Bayramov, 1987’den 1991’e kadar yüz binlerce Azerbaycanlının Ermenistan’daki ata yurtlarından sürüldüklerini kaydederek, bunu uluslararası hukukun ağır bir ihlali olarak değerlendirdi.

Bayramov, Ermenistan’daki tüm Azerbaycan yerleşim yerlerinin ve yer isimlerinin değiştirildiğini, Azerbaycan’ın tarihi ve kültürel mirasının kasıtlı olarak hedef alındığını, yıkıma maruz kaldığını ve yok edildiğini bildirdi.

Ermenistan hükümetinin, sürülen Azerbaycanlıların gerçek bir diyaloga başlama ve vatana güvenli ve onurlu bir şekilde dönmelerinin sağlanması yönündeki çağrılarını ısrarla reddettiğine dikkati çeken Ceyhun Bayramov, bu şekilde Ermenistan’ın mültecilerin statüsünü ve diğer önemli uluslararası kanunları ihlal ettiğini vurguladı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Yüksek Komiser’in ve BM’nin diğer uzman kuruluşlarının, Ermenistan’daki evlerinden sürülen Azerbaycanlıların haklarından bahsetmelerini bekliyoruz. Azerbaycanlılara karşı uluslararası insan hakları yasalarını ağır bir şekilde ihlal etmesinden dolayı Ermenistan’ın uluslararası alanda cezalandırılması çok önemli. Bu, bu tür suçların mağdurları için adaletin sağlanması yolunda önemli bir adım olacak ve gerçek bir barışma için büyük önem taşıyacak.”

www.yenicag.info

175