Bakan Bayramov Hırvatistanlı mevkidaşı ile bir araya geldi

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Hırvatistan’a yaptığı resmi ziyaret kapsamında Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grliç Radman ile bir araya geldi.

Bölgesel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunulan görüşmede, Bakan Ceyhun Bayramov, ihtilaf sonrası dönemde bölgedeki durum, Azerbaycan-Ermenistan barış süreci ve mayın tehdidi konularında karşı tarafa bilgi verdi.

Ayrıca Azerbaycan’ın girişimlerine rağmen Ermenistan’ın, ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde gerçek adımlar atmak için gerekli siyasi irade göstermediği, çelişkili yaklaşımını sürdürdüğü, anlaşma ve taahhütlerin uygulanmasından sürekli kaçındığı, siyasi ve askeri provokasyonlara başvurduğu, silahlı kuvvetlerini Azerbaycan topraklarından hala tamamen çekmediği, bununla yükümlülüklerini ağır şekilde ihlal ettiği ve bölgede güvenliğe tehdit oluşturduğu belirtildi.

Görüşmede, Laçın-Hankendi yoluyla ilgili yayılan iddiaların hiçbir dayanağının olmadığı, Azerbaycan’ın bölgeye yüklerin taşınması ve yolların paralel olarak kullanılması yönünde Azerbaycan’ın tekliflerinin reddedilmesinin “insani durum” konusundaki iddiaların siyasi manipülasyon olduğunu kanıtladığına dikkat çekildi.

www.yenicag.info

259