Bakan Bayramov Louis Bono’yu kabul etti

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Kafkasya Müzakereleri Başdanışmanı Louis Bono’yu kabul etti.

Görüşmede, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki barış süreci, bölgedeki durum, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müzakerelerin mevcut durumu ve perspektifleri ele alındı.

Bakan Ceyhun Bayramov, Ermenistan’ın yükümlülüklerine aykırı olarak Ermeni silahlı kuvvetlerini Azerbaycan topraklarından tamamen çekmediğine, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik iddialarını sürdürdüğüne, iletişim bağlantılarının açılmasını engel oluşturmasının bölgede barış ve istikrara hizmet etmediğine dikkati çekti.

Ayrıca, Azerbaycan’ın Ermeni sakinlerini ablukada tuttuğu, Laçın sınır kontrol noktasının “gayrimeşru” olduğu iddialarının asılsız olduğu vurgulanarak, Ermenistan’ın Laçın yolunda ve sınır kontrol noktasına yönelik provokasyonları dikkate alınarak, Azerbaycan’ın Ermeni sakinlere yardım için Ağdam-Hankendi yolunu kullanılması teklifinin hala geçerli olduğu ifade edildi.

Azerbaycan tarafının Ermeni sakinlerin entegrasyon çabalarına Ermenistan’ın müdahalesinin kabul edilemez olduğu belirtilen görüşmede, karşılıklı ilgi uyandıran diğer konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

www.yenicag.info

369