Bakan Bayramov, Uluslararası Kızılhaç Örgütü’nün Azerbaycan Temsilcisi ile görüştü

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Uluslararası Kızılhaç Örgütü’nün (ICRC) Azerbaycan Temsilcisi Dragana Kojic arasında bir görüşme gerçekleştirildi.

Görüşmede, Azerbaycan ile Uluslararası Kızılhaç Örgütü arasında işbirliği konuları, Laçın sınır kontrol noktasındaki son durum, aynı zamanda ICRC’nin Azerbaycan’ın Hankendi kentindeki faaliyetleri ele alındı.

Bakan Ceyhun Bayramov, Laçın sınır kontrol noktasının faaliyetine ilişkin son durumla ilgili olarak, 15 Haziran’da sınır kontrol noktasının ateş altına alınmasının yanı sıra Ermeni asıllı şoförlerin ICRC’ne ait araçlarla kaçak ürünlerin Azerbaycan’a getirme çabalarının Ermenistan tarafının Azerbaycan’ın egemenliğine müdahale etme girişimlerinin bir parçası ve yasa dışı faaliyetlerden vazgeçme niyetinin olmadığını gösterdiğini ifade etti.

Görüşmede, Uluslararası Kızılhaç Örgütü tarafından 11 Temmuz tarihinde yapılan açıklamada beyan edilmeyen ürünlerin sınırdan gecişine dair faaliyetlerin desteklenmediğini ve bu tür yükleri taşıyan araç şoförlerinin hizmet sözleşmelerinin derhal feshedildiğinin vurgulanmasının takdire şayan olduğu kaydedildi. Gelecekte bu tür olayların önlenmesinin gerektiği vurgulandı.

Görüşme sırasında gerekli kurallara uyularak Ermeni sakinlerinin sınır kontrol noktasından tıbbi amaçlarla ICRC aracılığıyla geçişine devam edilmesinin mümkün olduğu Bakan Ceyhun Bayramov tarafından belirtildi.

Ermeni sakinlerinin ihtiyaclarının Azerbaycan tarafının Ağdam-Hankendi yolunu kullanarak yardım sağlama imkanının bulunduğu bir kez daha hatırlatıldı.

Görüşmede, karşılıklı ilgi uyandıran diğer konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

www.yenicag.info

315