Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral “Vatan” İctimai Birliği heyetini kabul etti

Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Dünya Ahıska Türkleri Birliği Azerbaycan temsilcisi, “Vatan” İctimai Birliği Başkanı İbrahim Ziyaoğlu, Birliğin Bakü Komitesi Başkanı Muhammet Şamilov ve Birliğin resmi basın yayın organı olan “Ahıska Gazetesi” Baş Editörü Mevlut İşık’ın da aralarında bulunduğu heyeti kabul etti.

Oldukça samimi geçen ve Bakü Büyükelçiliği üçüncü katibi Hande Sevinç Apakan’ın da katıldığı görüşmede, Azerbaycan’da yaşayan Ahıskalı Türklerin var olan ve çözüm bekleyen sorunlarını dile getiren İbrahim Ziyaoğlu, son bir kaç ay içerisinde Azerbaycan’da yaşayan 200’den fazla Ahıskalı’ya Gürcistan hükümeti tarafından repatriant statüsü (geri dünüş izni) verildiğini bildirdi.

“Dünyanın çeşitli ülkelerinde toplum halde yaşayan Ahıskalı Türkler içerisinde vatan Ahıska’ya dönme konusunda en istekli olan Azerbaycan’da yaşayan Ahıskalı’lardır” diyen İbrahim Ziyaoğlu, “Bizler vatanımızı sürekli ziyaret ediyor, orda yaşayan insanlarımız ile ilgileniyoruz. Ayrıca son dönemde Ahıska’ya dönmek isteyenlerin sayısında bir artış vardır. Türkiye zaten bizim vatanımız. Bizim düşüncemiz ata-babalarımızın yaşadığı, uğruna can verdikleri vatan topraklarına sahip çıkmaktır.”dedi.

Ahıskalı Türklerin Gürcistan’a dönüşü sürecinde repatriant statüsü alan 1700 ve bunlardan şartlı vatandaşlık hakkı kazanan 493 kişinin en temel problemlerinin Gürcistan’da ev almak olduğunu, buna ilaveten ise Gürcistan hükümetinin bu insanların bulundukları ülke vatandaşlığından çıkmaları gerektiği şartı da dönüş sürecini zora soktuğunu söyledi.

“Ellerinde geri dönüş izni ve şartlı vatandaşlık bulunan Ahıskalı’ların yüzde 70’i vatana dönmekte istekli” diyen İbrahim Ziyaoğlu, Bu süreçte Türkiye’nin gerek devlet yetkililerinin gerekse de siyasilerinin bu konuda Gürcü yetkililer ile görüşmelerde sorunların dile getirilmesi konusunda yardımda bulunmalarını rica etti.

“Vatan” İctimai Birliğinin Bakü Komitesi Başkanı Muhammet Şamilov ise ağırlıklı olarak Ahıskalı’ların Gürcistan’da ev alma konusunda sıkıntıları olduğunu dile getirdi.

“Azerbaycan’dan vatan Ahıska’ya göç etmek isteyen insanlarımız buradaki evlerini satamazken ve ya oldukça düşük fiyata alıcı bulurken, Gürcistan’da evlerin fiyatı oldukça pahalı olduğundan orada ev almaya güçleri yetmiyor. Dünya Ahıska Türkleri Birliği tarafından Ahıska’da ev almak isteyen her bir Ahıskalı aileye 10 bin dolar miktarında maddi destek sağlanıyor. Bu oldukça güzel bir yardım. Fakat vatana dönmek isteyen insanlarımız içerisinde bu miktarın geri kalan kısmını tamamlamakta zorlananlar ve hatta durumları hiç müsait olmayanlar var. Bunlara çare bulmak istiyoruz. Ayrıca vatan Ahıska’da yaşayan insanlarımızın da sorunları halen devam ediyor. Vatandaşlığı olmadığı için çocukları okullarda paralı okuyor ve bazıları hatta okulu bitirdiklerinde bile okul bitirme belgesi alamıyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Azerbaycan’da yaşayan rus vatandaşı ve Türkiye’de yaşayan Azerbaycan vatandaşı olan ahıskalılar çok kolay bir çekilde çocuklarını okullarda okutuyor ve okul bitirme belgesi ala biliyorlar.”

Ahıskalı öğrencilerin Azerbaycan’dan Türkiye Bursları ile Türkiye’ye okumaya gönderilmesi hususunda sayının gittikçe azalması hususunda rahatsızlığını dile getiren İbrahim Ziyaoğlu, “Önceden belirli bir kontenjan mevcuttu. 25 Ahıskalı öğrenci Türkiye’ye eğitim için alınıyordu. Fakat son yıllarda bu sayı oldukça düşürüldü. Sadece bu sene lisans eğitimi için başvuru yapan 176 öğrenciden 13’ü mülakata çağırıldı. Onlar içerisinde de her halde elemeler olacak. Bizim için ya kontenjan ayrılsın ya da önceki yıllarda olduğu gibi sınav yapılarak öğrenciler o şekilde seçilsin ve sayı artırılsın.”dedi

Azerbaycanda yaşayan Ahıska Türkleri “Vatan” İctimai Birliği heyetinin dile getirdiği ve tüm Azerbaycan’da yaşayan Ahıskalı Türkleri kapsayan soru ve talepleri dikkatle dinleyen Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, taleplerin dikkate alınacağını ve Türkiye Cümhuriyeti Dış İşleri Bakanlığına iletileceğini bildirdi.

Ayrıca Sayın Büyükelçi Erkan Özoral, “Biz de devlet olarak sizin Gürcistan’a, Ahıska’ya dönmenizi istiyoruz. Zamanla tüm bu sorunlar çözülücek ve sizi vatanınıza yerleştireceğiz.” dedi.

Kaynak: ahiska.az

Yenicag.Info

www.yenicag.info

2.3 K