“Bakü Rüzgarı” okuyucularıyla buluştu

Bugün Bakü Yunus Emre Enstitüsü’nde Cumhuriyet döneminde eğitim için yabancı ülkelere gönderilen 100 öğrenciden biri olan Mir İsmayıl Saryal’ın “Bakü Rüzgarı” isimli eserinin tanıtım töreni gerçekleştirildi.

Tanıtım törenine Türkiye Cumhuriyeti’nin Azerbaycan’daki Büyükelçisi Erkan Özoral da katıldı. Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü İbrahim Yıldırım, Mir İsmayıl Saryal’ın torunu Nilgün Saryal, Azerbaycan Ulusal Meclisi üyesi Milletvekili Ganira Paşayeva, Azerbaycan Milli Bilim Akedemisi Edebiyat Enstitüsü’nün Asya halkları şubesinin müdürü prof. dr. Bedirhan Ahmedov, Edebiyat gazetesinin genel yayın yönetmeni Azer Turan, Han yayıncılığn müdürü Şamil Sadık, araşdırmacı Ceyhun Nabiyev, gazeteci Gerenfil Halilova kitap hakkında düşüncelerini seslendirdiler.

Kitabın yazarı 1918 yılında Azerbaycan hükümeti tarafından eğitim için Avrupa’ya gönderilen yüz gençten biriydi. “Bakü Rüzgarı” onun çocukluk ve gençlik döneminde yaşadığı dramatik dönemi gözler önüne seriyor.

Bilmediğimiz bir çok tarihi olayı, özellikle de 1910-30 yılları arasındaki Azerbaycan istiklal mücadelesini, 1917 Bolşevik işgalini ve işgalin yarattığı negatif durumu anlatan bu değerli eser ilk kez basılıyor.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

950