Bakü`de “Kerkük-Türkmən Eli Türklük Şöleni” düzenlendi

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı yanında Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Desteği Konseyi, Türkiye ve Azerbaycan İş Adamları Sanayeciler Birliği (TÜİB), Azeri-Türk Kadınlar Birliği, Azerbaycan-Türkiye Evi (ATEV), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Yeni Çağ Medya Grubu orginazatörlüğünde gerçekleşen “Türk dünyasının geleceğinde Kerkük ve Karabağ`ın yeri: jeopolitik çağrılar ve perspektifler” Uluslararası Sempozyumunun devamı olarak Reşit Behbudov Mahnı Tiyatrosunda “Kerkük-Türkmen Eli Türklük Şöleni” düzenlendi.

Azerbaycan Halk şairi Sabir Rüstemhanlı, ATEV başkanı Tenzile Rüstemhanlı, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, Prof. Gazanfer Paşayev, prof. Kürşat Zorlu, Kerkük Kültür Merkezi Başkanı Şemsettin Kuzeçi, Millet vekili Ganire Paşayeva ve diğerlerinin katıldığı Şöleni Sabir Rüstemhanlı açık ilan etti.

Türkçülük Günü`nün tarihinden bahseden Sabir Rüstemhanlı, “Türk adı dünyayı korkutan bir ad. Bu addan rahatsız olan güçler var. Türk adı geçmişte de vardı, bu gün de var, yarın da olacak” ifadelerini kullandı.

Erşat Salihi, hiçbir gücün dünyada Türk varlığını yok etmeye yetmeyeceğini belirterek Türk dünyasının birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini vurguladı.

Etkinlik, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Bakü Atatürk Lisesi öğrencilerinin şiir, dans ve tiyatro gösterileriyle devam etti.

Azerbaycan ses sanatçıları Şemistan Elizamanlı, Leyla Camal, Elçin Ceferov ve Ramal İsrafilov da Şölende sahne aldılar.

Şölen katılımcılara plaketlerin verilmesiyle sonlandı.

www.yenicag.info

1.1 K