Bakü’de Nuri Paşa’ya heykel dikilecek

Bakü’de Nuri Paşa’ya heykel yapımı girişimine Türkiye’den destek geldi

Yeniçağ‘ın edindiği bilgiye göre,15 Eylül 1918’de Bakü’yü ermeni teröristlerden temizleyen Kafkas İslam Ordusu Kumandanı Nuri Paşa’nın (Killigil) Bakü’de heykelinin dikilmesi için başlatılan girişime Türkiyeli araştırmacı-yazar, 2016 yılı Haziran ayında yayımlanan Nuri Killigil kitabının sahibi Atilla Oral destek verdi.

Konuya ilişkin Yeniçağ‘a açıklama yapan Oral, Nuri Paşa’nın Bakü’de heykelinin dikilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e verilmek üzere başlatılan imza toplama girişimine destek verdiğini belirtti.

“Çok isteriz ki, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 100.yılında Bakü’nün en güzel meydanlarından birinde Nuri Paşa’nın heykeli olsun. Türkiye’de olduğu gibi Azerbaycan’da da Nuri Paşa isminin sonsuzlaştırılması ve genç nesillere tanıtılması için büyük gayretler sarf ediliyor. Milletvekili Ganire Paşayeva, gazeteci-yazar Agil Alesger, v.d. değerli dostlarımız bu işe can-ı gönülden yaklaşım sergilemektedirler. 100.yılında Nuri Paşa’nın şehit edildiği fabrikasının yerinde de anıtının yapılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Biz “Bir millet iki devlet” ilkesinin ilelebet yaşamasını ve her alanda hayata geçmesini istiyoruz. Bu vesileyle Bakü’deki tüm dostlarımı selamlıyorum”.

Yeniçağ‘ın daha önce de yazdığı üzere Azerbaycan istiklalinin önemli şahsiyetlerinden olan Nuri Paşa’nın, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin Sütlüce mevkiinde bulunmuş ve 2 Mart 1949’da havaya uçurulmuş silah fabrikasının bulunduğu alana Nuri Killigil adının verilmesine ilişkin karar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde onaylandı. Nuri Killigil Parkı’nın 15 Eylül’de açılışının yapılması beklenmektedir. Ayrıca 2018 yılının ilkbaharında yapılması planlanan Uluslararası Nuri Killigil sempozyumuna hazırlık çalışmaları da devam ettirilmektedir.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

2.2 K