Bakü`de “Özbekistan – Doğu`nun İncisi” isimli fotoğraf sergisi düzenleniyor

21 Nisan`da Bakü`de “Özbekistan – Doğu`nun İncisi” isimli fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

21 Nisan`da Azerbaycan`ın başkenti Bakü`de İçerişehir Devlet Tarih-Mimari İdaresi ve Bakü Fotoğrafçılık Evi`nin desteği ile Özbekistan`ın Azerbaycan Büyükelçiliğince düzenlenen “Özbekistan – Doğu`nun İncisi” isimli fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Yeni Çağ Medya Grubu editörü, gazeteci ve gezgin Rüstem Gasımov`un Özbekistan`ın farklı bölgelerine ziyareti sırasında çekilmiş fotoğraflardan oluşan serginin açılışına Özbekistan`ın Bakü Büyükelçisi Behram Eşrefhanov, İçerişehir Devlet Tarih-Mimari İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Seyitzade, diğer ülkelerin Büyükelçileri, Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger, sanatçı ve gazeteciler katıldılar.

Açılış konuşması yapan Özbekistan Büyükelçisi Behram Eşrefhanov, serginin Özbekistan`ın şehirlerinin tanıtımı açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak bu şehirlerin güzelliğini yansıttığını belirtti. Özbekistan`ın fotoğraflarda tasvir olunmuş bölgelerinde tarih ve çağdaşlığın ahenk içinde olduğunu bildiren Büyükelçi, tarihi İslam mimarisi ile postmodernist dönemin kültür eserlerini bir arada barındıran şehirlerin turistlerin dikkatini çekeceğinden eminliğini dile getirerek serginin Özbekistan`ın turizm potansielinin tanıtımında mühim rol oynayacağını vurguladı.

Şahin Seyitzade ise konuşmasında Özbekistan ile Azerbaycan arasındaki kültürel ilişkilerin mevcut durumundan bahsederek bu ilişkilerin tarihinin bin yılllara dayandığını belirtti. Bakü`deki kervansaraylardan birinin isminin Buhara olmasının bunu kanıtladığını söyleyen Seyitzade, İçerişehir Devlet Tarih-Mimari İdaresi ile Özbekistan`ın tarihi şehir ve mekanları ile ilgili yeni projelerin gerçekleştirileceğinin duyurusunu da yaptı.

Özbekistan`ın tarihi şehirlerine ziyaret etmesine yardımçı oldukları için Büyükelçi Eşrefhanov başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürünü bildiren Rüstem Gasımov, serginin Özbekistan`ın Taşkent, Semarkent ve Buhara şehirlerinin tarihi ve modern manzaralarını kendinde birleştirdiğini vurgulayarak fotoğrafların zengin medeniyete, gelenek ve büyük mirasa sahip Özbekistan halkının hayat tarzını yansıttığını kaydetti.

Daha sonra ziyaretçiler sergiyi gezinerek fikirlerini Rüstem Gasımov`la bölüştüler.

21 Nisan`da başlayan sergi, bugün sona erecek.

www.yenicag.info

2.8 K