Batı Azerbaycan Topluluğu, Ermeni yalanlarını Azerbaycan`a karşı kullanan Fransız milletvekillerine yanıt verdi

Batı Azerbaycan Topluluğu`nun açıklamasında, “Batı Azerbaycan Topluluğu, bir grup Fransız milletvekilinin Azerbaycan’a karşı düşmanlık, uluslararası hukuka hakaret olan garazlı çağrısını şiddetle kınıyor ve bunu Fransız toplumunda yaygın olan ırkçılığın, İslam ve Azerbaycan düşmanlığının açık bir göstergesi olarak değerlendiriyor.” ifadeleri  kullanıldı.

Batı Azerbaycan Topluluğu, bir grup Fransız milletvekilinin Azerbaycan’a yönelik çağrısına yanıt verdi.

Kurumdan yapılan açıklamada, “Batı Azerbaycan Topluluğu, bir grup Fransız milletvekilinin Azerbaycan’a karşı düşmanlık, uluslararası hukuka hakaret olan garazlı çağrısını şiddetle kınıyor ve bunu Fransız toplumunda yaygın olan ırkçılığın, İslam ve Azerbaycan düşmanlığının açık bir göstergesi olarak değerlendiriyor.

Fransız milletvekillerine, iddia ettikleri ‘etnik temizlik’ politikasının, topraklarını 30 yıllık Ermeni işgalinden kurtaran ve şu anda Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeni nüfusun yeniden entegrasyonunda kararlı olan Azerbaycan değil, Batı Azerbaycanlıları Ermenistan’dan sürerek, onların geri dönüş haklarını inkar eden, yıllarca Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermenistan tarafından yürütüldüğünü hatırlatmak isteriz.

Büyük bir gayretle savundukları Avrupa Birliği’nin Ermenistan’daki misyonunun hergün devriye gezdiği bölgelerin çoğunun bir zamanlar Batı Azerbaycanlıların yaşadığı ve 30 yıl önce sürüldükleri bölgeler olduğunu Fransız milletvekillerinin dikkatine sunarız.

Fransız milletvekillerini, gerçekten de iddia ettikleri ‘uluslararası hukuk’ ve ‘demokratik değerler’ ilgilendirseydi, o zaman ayrılıkçılığı, rövanşizmi, cezasızlığı teşvik eden Ermenistan ve sözde kurumun kalıntılarını değil, barış ve birlikte yaşama fikirlerini savunan Batı Azerbaycan Topluluğu’nu, Ermenistan ile diyalog teklifini ve Batı Azerbaycanlılarının Ermenistan’da ata yurtlarına dönüşünü desteklemeleri gerekirdi.

Batı Azerbaycan Topluluğu, Fransız milletvekillerinden Azerbaycan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı kasıtlı ve bölgedeki durumu ağırlaştırıcı faaliyetlerden kaçınmalarını ve ülkemizin iç işlerine müdahale etmemelerini talep ediyor. Biz söz konusu milletvekillerini ülkelerindeki ırkçılık ve İslamofobi ile mücadele etmeye, Korsika dilini yasaklamamaya ve sömürgeci zihniyetten vazgeçmeye çağırıyoruz.” denildi.

www.yenicag.info

596