Bayramov`la Lavrov arasında telefon görüşmesi gerçekleştirildi

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bakanlar, üçlü bildirilerin uygulanması konusu da dahil olmak üzere bölgedeki ve Laçın yoluyla ilgili mevcut durumu müzakere ettiler.

Bakan Ceyhun Bayramov, Azerbaycan tarafının Laçın yolunda yükümlülüklerine uygun olarak vatandaşların, araçların ve yüklerin geçişinin güvenliğine garanti verdiğini ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne ait araçlar, Ermeni ambulansları, barış gücüne ait araçlar ve diğer araçların geçişine yönelik video görüntülerden de görüldüğü üzere yolun açık olduğunu kaydetti.

Bayramov, aynı zamanda Azerbaycanlı aktivistlerin protesto eylemlerinin, Ermenilerin Azerbaycan topraklarındaki yasa dışı ekonomik faaliyetlerine karşı düzenlendiğini, protestocuların bunun ve askeri provokasyonların önlenmesine yönelik taleplerinin yerine getirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Bakan Bayramov, yolun insani amaçlarla kullanılması için tüm koşulların yaratılmasına rağmen, Ermeni tarafının ve kendilerini Azerbaycan topraklarındaki Ermeni nüfusun “temsilcileri” olarak tanıtan kişilerin halkın yolu kullanmasına engel olmasının ve böylece insani durumun kötüleştiği izlenimi oluşturmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Telefon görüşmesinde, ayrıca iki ülke arasındaki işbirliği gündemindeki güncel konular ve karşılıklı ilgi uyandıran diğer konularda da görüş alışverişinde bulunuldu.

www.yenicag.info

352