BDT başkanlığı Özbekistan’a geçecek

Bu sene Bağımsız Devletler Topluluğu başkanlığını yürüten Türkmenistan, 11 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştireceği Devlet Başkanları Zirvesi ile başkanlığını Özbekistan’a devredecek.

BDT Basın merkezinden yapılan açıklamaya göre, 2020 yılında BDT başkanlığını yapacak olan Özbekistan Aşkabat’taki zirvede başkanlık programını açıklayacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Özbekistan’ın Belarus Büyükelçisi Nasircan Yusupov, Özbekistan’ın ilk defa BDT başkanlığını yapacağını belirtti. Bununla ilgili kararın 11 Ekim Aşkabat’taki Devlet Başkanları Zirvesi’nde alınacağını söyleyen Büyükelçi, başkanlık yapacağı dönemde BDT ülkeleri arasındaki önemli konuların ele alınmasına ve BDT ülkelerinin verimli çalışması için imkânların yaratılması için çaba göstereceklerini kaydetti.

Aşkabat’taki zirvede ayrıca BDT ülkeler arasındaki Stratejik Ekonomik İşbirliği Deklarasyonu da değerlendirilecek. Bu Deklarasyon, Türkmenistan’ın önerisiyle hazırlandı.

Bu sene BDT başkanlığını üslenen Türkmenistan, 31 Mayıs’ta ayında BDT Başbakanlar Zirvesi’ne, 13 Eylül’de BDT Ekonomik Konseyin 83.toplantısına ev sahipliği yaptı.

www.yenicag.info

745