Ben TURANI nasıl gördüm? - FOTO 

Ve ya bu yıl kuruluşunun üzerinden tam 25 yıl geçen Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Bakü Atatürk Lisesinde okumak çok büyük bir ayrıcalıktır.

Dünyaya neden geliriz, hiç düşündünüz mü? Neden yaşarız? Bir gün öleceğimizi bile bile neden hayata devam ederiz?

İnsanlar hayatta yaptıkları işlerle tanınır derler. Belki de budur yaşamımızın ardındaki gizli sır. Çünkü her bir bireyin dünyaya gelme nedeni vardır. Herkes edindiği tecrübelerle, hayal etdiyi hayalleriyle bir gelecek planlar. Okur, bir meslek edinir ve hayattaki misiyonumuzun ne olduğunu buluruz.Ancak bunları gerçekleştirmekte söylendiği kadar kolay değildir. Yani, hayaller kurar ve o hayallerimizi gerçekleştirmek için hep çabalarız,azimle çalışırız. Hazinesini bulmak için koşan korsanlar gibi bizde hayallerimize ve maksatlarımıza koşarız… Başarmak hayat felsefemiz olur. Hem kendi çıkarlarımız için hemde başkalarının mutluluğu için.

Size bunun en büyük örneğini anlatacağım… Tam 4 yıl önce aramızdan ayrılan, yaşamı boyunca Türk dünyası için çalışan o büyük Türkü-Turan Yazganı…

2. sınıfı bitirdiğim yazdı. Babamla birlikle birisini görmeye gideceğimizi biliyordum ama bu kişinin Turan Hoca olduğundan haberim yoktu… Selamlaştık, benimle sohbet etmeye başladı. Bu güleryüzlü kişinin İlkokuldan beri okuduğum okulun kurucusu olduğunu öğrendim. İlk kez Onun gözlerine baktığımda derinlerdeki TURANI gördüm-Türk dünyasının bir çatı altında toplandıgı TURANI. Turan Hocanın o nurlu gözlerinden BÜYÜK TURANA baktım bir anlık.

Derin ve anlamlı bir şekilde bakıyordu. Beni ilk kez görmesine rağmen sıcak ve samimiydi. Anlaşılan çocukları çok seviyordu. Bana sarıldığını hatırlıyorum. Bana sarılıp babama şöyle demişti: ”Nerede türk yaşıyorsa, orada Türklük ruhu vardır. Biz her yıl çocuk şöleni yapıyoruz. Bu şölende dünyanın çeşitli ülkelerinden, Türk yurtlarından Türkiyeye çocuklar geliyorlar. Bu çocuklar Türk oldukları ve Türkiyedeki Türk çocuklarıyla kavuştukları için kendilerini mutlu görüyorlar. Bak işte, Türklük ruhu,Türklük düşüncesi budur.”

Eminiz ki, Turan Hoca yaşasaydı yinede Türk dünyası için elinden gelenin daha fazlasını yapardı.

Zaten yaptıklarıyla binlerce Türk düşünceli gençler yetiştirmiş,bu topluma binlerce duyarlı genç kazandırmıştır.
Turan Hocamız İsmail Gaspıralının “Dilde, fikirde, işte birlik” idealini gerçekleştirmek için 1980 yılında Türk Dünyası Araştırmaları Vakfını kurmuştur. Bu ideali gerçekleştirmek için neredeyse ömrunun tamamını harcamıştır. Bunun için çeşitli faliyetlerde bulunmuştur. Bunlardan biriyse çeşitli Türk ülkelerinde kurduğu okullardı.

Hocamızın 1992-de ilk kurduğu Bakü Atatürk lisesi ise kurulduğu günden beri yine Turan Hocamızın işini devam ettirerek özünü bilen, tarihine bağlı, geçmişini unutmayan, duyarlı,bilinçli öğrenciler yetiştirmeye devam etmektedir.
Ben bu okulda okuyan şanslı öğrencilerden biriyim. Bu okuldan öğrendiklerimi hiçbirşeyedeğişmem çünkü bu şekilde tarihine bağlı ve duyarlı olmamı bu okula borçluyum. Sevmeyi, sevilmeyi, büyüklerimize, küçüklerimize saygı duymayı burdan öğrendim.

Doğruluğu ve azimin önemini burdan öğrendim. Kısacası beni ben yapan bu okuldur.

Bu yıl okulumuzun kuruluşunun üzerinden tam 25 yıl geçiyor. 25 yıl topluma kazandırılmış kendini, Vatanını, bayragını seven, türklügünden gurur duyan binlerce çocuk demektir. 25 yılUlu önderler – Mustafa Kemal Atatürkün “Azerbaycanın kederi kederimiz, sevinci sevincimizdir”, Haydar Aliyevin “Türkiye ile Azerbaycan bir millet iki devletdir” prinsipine sadık, tarihine bağlı, geçmişini unutmayan və geleceyin kurucuları olan gençler demektir .

P.S. Turan Yazgan Hocamızı görmek çok az kişiye kısmet olmuştur, ben bu şanslı insanlardan biriyim. Onun okulunda okumak da çok büyük bir ayrıcalıktır. Bu açıdan da çok şanslı birisiyim. Ve bilinçli, duyarlı, hür düşünceli, Türk olarak büyüdüğüm için Ona çok şey borçluyum. Bu yıllarda anladımki Türk olmak için gerçekten Türk olmak lazım. Yani tam bir Türk gibi düşünmek, tam bir Türk gibi savaşmak, tam bir Türk gibi yaşamak büyük bir sorumluluktur. Herkes bu sorumluluğun altından kalkamaz, gerçek asil kişiler – Büyük TURANIN kurulacağına kendilerinin varlıgı kadar inanan, büyük azim, sabır ve cesaret sahibi kişiler bunu başarabilir…

Şemsiye İsmayıllı

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Bakü Atatürk Lisesi 9b sınıf öğrencisi

Yenicag.Info

www.yenicag.info

608