Beşli dışişleri bakanları toplantısında “diyalog” vurgusu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya, Polonya, Gürcistan ve Ukrayna dışişleri bakanlarıyla bir araya geldi. Bölgedeki son gelişmeler ele alındı. Birlik ve dayanışma vurgusu yapan Çavuşoğlu, “Bu bölgeyi gerginliklerden uzak tutmalıyız” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Gürcistan-Polonya-Romanya-Ukrayna Dışişleri Bakanları toplantısına katıldı.

Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Türkiye-Polonya-Romanya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nın ardından Gürcistan ve Ukrayna dışişleri bakanlarının da katıldığı beşli dışişleri bakanları toplantısı yapıldı.

Beşli dışişleri bakanları toplantısında “diyalog” vurgusu

Çavuşoğlu katıldığı üçlü toplantıyla ilgili, NATO DB Toplantısı, NATO Zirvesi, Ukrayna, Karadeniz, Suriye ve Afganistan üzerine görüş alışverişinde bulunulduğunu aktardı.

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginlik, bakanların gündemindeydi.

“Diyalog kurulmasına yönelik haberler umut verici”

Bakan Çavuşoğlu, toplantı sonrası birlik ve dayanışma mesajı verdi.

“Karadeniz Bölgesi ortak evimizdir, bu bölgenn gerginliklerden uzak tutulmasını sağlamalıyız. Ukrayna ve çevresindeki son gelişmelerden hepimiz endişe duyuyoruz. Bununla birlikte son zamanlarda umut verici haberler alıyoruz, diyalog ve diplomasinin galip geleceğini umuyoruz.”

“Karadeniz’de yükselen tansiyonun sona ermesini istiyoruz”

Beşli toplantıya da katılan Çavuşoğlu, Twitter hesabından, “Karadeniz’de barışın devamını ve yükselen tansiyonun sona ermesini istiyoruz” paylaşımında bulundu.

Toplantıda, diplomasi ve diyaloğun önemini vurguladıklarını belirten Çavuşoğlu, “Gürcistan ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini destekliyoruz” dedi.

www.yenicag.info

255