Beyrut’u yok eden patlayıcılar Rus iş adamına ait çıktı

Lübnan’da en az 135 insanın yaşamını yitirdiği ve 5 binden fazla insanın da yaralandığı korkunç patlamaya neden olan amonyum nitratın sahibinin, Güney Kıbrıs’ta yaşayan Rus iş insanı Igor Grechushkin olduğunu açıklandı.

Dünyanın gündemine oturan yıkıcı Beyrut patlamasının yankıları sürüyor. 135 kişinin hayatını kaybettiği, 5 binden fazla kişinin yaralandığı ve 100’den fazla kişinin de kayıp olduğu patlama, Lübnan’ın başkentinin büyük bir bölümünü yerle bir eden olayla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.korkunç patlamaya neden olan amonyum nitratın sahibinin, Güney Kıbrıs’ta yaşayan Rus iş insanını Igor Grechushkin olduğunu açıklandı.

Rus iş insanı Igor Grechushkin’in sahip olduğu ‘Rhosus’ gemisiyle 2014 yılında Beyrut’a geldiği ve burada ‘nakliye için gerekli belge ve koşulların eksikliği nedeniyle’ amonyum nitrata el konulduğu ifade edildi.

Rus iş insanının Eşi İrina Grechushkin ile Güney Kıbrıs’ta yaşadığı açıklandı. Yunan basını Rus iş insanıyla ilgili, Güney Kıbrıs yetkililerinin Beyrut’taki patlamaya bağlı olarak Igor Grechushkin’i aradığını aktardı. Rusya Denizciler Sendikası’nın (RPSM) Novorossisk Müfettişi Olga Ananina, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, amonyum nitratı taşıyan Rhosus gemisinin kaptanının 2014’te gemi sahibinin gemiyi kaderine terk etmesinden sonra kendilerinden yardım talep ettiğini de söyledi.

“2014’te bu konuyla ben ilgileniyordum. Hatırladığım kadarıyla, gemi Beyrut’a vardıktan sonra terk edildi. Kaptan maaşlarıyla ilgili bana müracaat etti. Sonra sahibinin yakıt borcu olduğu ve gemi mürettebatını kaderlerine terkettiği ortaya çıktı. Mürettebat aç, susuz ortada kaldı. Uzun süre yazıştık, ancak 2014’de ait arşiv bilgisayardan silindi. O kaptan, geminin postası hala çalışır durumdayken bana çok şey yazdı, ancak arşiv silindi. Mahkemeye olan başvuruyu da buldum, avukatlar orada çalışıyordu.”

AMONYUM NİTRAT NEDİR?

Amonyum nitrat, dünyadaki en önemli gübrelerdendir. Amonyum nitrat aynı zamanda güçlü bir patlayıcıdır.

Oda sıcaklığında güçlü bir oksitleyici ve stabil ( kararlı ) olan amonyum nitrat 250 ° C’ de aşağıdaki gibi ayrışmaya başlar.

NH4 N03 (g) = N2O (g) + 2H2O (g)

300 ° C’ de ise farklı gaz ürünleri ve daha fazla ısı üretir;

2NH4N03 (g) = 2N2 (g) + 4H2O (g) + O2 (g)

Ayrışan bileşiğin gramı başına yaklaşık 1.46 kJ ısı açığa çıkar.

Amonyum nitrat yakıt benzeri yanıcı bir malzemeyle birleştirildiğinde, açığa çıkan enerji neredeyse üç kat artar. Amonyum nitrat da bir patlayıcı oluşturmak için odun kömürü, flor, şeker, kükürt, rosin ve parafin ile karıştırılabilir. Patlamadan gelen yoğun sıcaklık, gazların hızla genişlemesine neden olur ve yollarındaki çoğu cismi yok eden şok dalgaları üretir.

Bu patlayıcı nitelikli amonyum nitrat yol, inşaat ve madencilikteki tüm ticari patlamaların yüzde 95′ inde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, büyük miktarlarda amonyum nitratın ve patlayıcı gücü arttıran diğer maddelerin geniş ölçüde bulunması, bomba yapmaya çok eğilimli olan herkes için mümkün olmaktadır.

www.yenicag.info

95