Biden neden o ifadeyi kullandı? "Türkiye bölgede bağımsız güç olarak davranmaya başladı" - Gela Vasadze

Gela Vasadze, “Bu ifadeler hiç bir hukuki öneme sahip değildir. Çünkü diğer ülklerde olduğu gibi ABD’de de yalnız mahkeme kararları hukuki sonuçlar yaratbilir.” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak nitlendirmesine Türkiye ve Azerbaycan’dan tepkiler sürerken Gürcistanlı siyaset bilimci Gela Vasadze, Biden’ın bu ifadeleri kullanmasına ilişkin Yenicag.ru’ya açıklamada bulundu.

 

Vasadze, Biden’ın ‘soykırım’ nitelendirmesinin Türkiye’nin bölgede bağımsız güç gibi davranmasından kaynaklandığını belitti:

“Bu beklediğimiz bir şeydi aslında. Burada dikkat çeken başka bir detay var. Trump’tan başka tüm ABD Başkanları bunu vadetmişlerdi, fakat hiçbiri sözlerini tutmamıştı. Neden? Çünkü Türkiye ABD’nin önemli stratejik ortağıydı. Peki son bir yılda neler değişti? Her şeyden önce Türkiye bölgede bağımsız, kelimenin tam manasıyla bölgesel güç olarak davranmaya başladı.

Bu ifadeler hiç bir hukuki öneme sahip değildir. Çünkü diğer ülklerde olduğu gibi ABD’de de yalnız mahkeme kararları hukuki sonuçlar yaratabilir.”

Bunun Erdoğan ve Biden arasında muttefikliğin olmayacağına bir sinyal olduğunu söyleyen Vasadze, “ABD yönetimi Erdoğan’ın seçimlerde kaybetmesi için her türlü çaba sarfedecektir.” dedi.

Gela Vasadze son olarak, “Çok ilginç şeyler olacak.” ifadelerini de sözlerine ekledi.

www.yenicag.info

399