Bilim insanları uyarıyor

İngiliz The Guardian gazetesine göre araştırmalar vahşi doğanın biyolojik tükenişinin zannettiğimizden daha yakında olduğunu gösteriyor. Vahşi doğa dünya tarihinde daha önce beş defa toplu tükeniş evresi yaşadı.

Bilim insanları, dünyanın dört bir yanındaki hayvan türlerini inceledi ve hayvanlar aleminin daha önce beş defa yaşanmış olan bir tükeniş evresinde olduğunu ortaya koydu. Araştırma, son yüz yılda yaşanmış olan tükeniş dalgasının dünya tarihinde daha önce görülmüş beş dalga çok daha güçlü olduğunu gösteriyor.

Yapılan araştırma yalnızca 1900’lerden günümüze kadar geçen zaman diliminde 177 memelinin yarısının çeşitliliğini yaklaşık yüzde 80 oranında yitirdiğini ortaya gösterdi. Araştırmacılar biyolojik tükenişin ciddi çevresel, ekonomik ve sosyal sonuçları olacağını vurguladı ve acilen harekete geçilmezse insanlığın ağır bir bedel ödemek durumunda kalacağını söyledi.

Gazeteye konuşan Stanford Üniversitesi’nden Paul Ehrlich bu duruma, avlanma, çevre kirliliği, doğanın yok edilmesi gibi çeşitli etmenlerden çok, sürekli artan insan nüfusunun ve özellikle zenginlerin aşırı tüketiminin yol açtığının altını çizdi ve “Harekete geçmek için daha fazla bekleyemeyiz” dedi.

Tükenişin önüne geçilmesinin mümkün olduğunu söyleyen araştırmacılar bununla birlikte zamanın az olmasından dolayı bunun pek de olası olmadığını belirtti.

Çalışma Proceedings of the National Academy of Science dergisinde yaygınlandı.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

400