Birinci Uluslararası Türkbilim Öğrenci Kurultayı başladı

Bugün Uluslararası Türk Akademisinin destekleriyle ilk defa düzenlenmekte olan I. Uluslararası Türkbilim Öğrenci Kurultayı başladı. Türk Dünyasının tanınmış bilim insanlarının bir araya geldiği etkinliğin açlılış törenine Akademi Başkanı Darhan Kıdırali katılarak kutlama konuşması yaptı ve ilk kurultayın çalışmalarına başarılar diledi.

4-5 Eylül tarihlerinde düzenlenecek söz konusu sanal kurultayda Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye ve Özbekistan’ın üniversitelerinde Türkoloji branşında eğitim almakta olan öğrenciler Türk halklarının folkloru, edebiyatı, dil bilimi ve gelenek-görenekleri alanlarında bildirilerini sunacak ve fikir alış verişinde bulunacak.

Bu arada, Mayıs ayının sonlarında Uluslararası Türk Akademisi, Türkoloji Bölümlerinin Kurulunu oluşturarak bir istişare toplantısı düzenlemişti. Çevrimiçi etkinlik şeklinde düzenlenen toplantıya Türk dili konuşan ülkelerin Dil Bilimi Enstitüleri ve önde gelen üniversitelerinin Türkoloji Bölümlerinin Başkanları katılmış, Türkloji eğitimi alanındaki konuları ele almıştı. Şimdi düzenlenmekte olan I.Uluslararası Türkbilim Öğrenci Kurultayı söz konusu istişare toplantısında alınan kararların hayata geçirilmeye başladığının bir göstergesidir.

www.yenicag.info

1.2 K