Blinken Aliyev`i aradı: Neler konuşuldu?

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i aradı.

Telefon görüşmesinde, Laçın yolundaki durumdan duyduğu rahatsızlığı ifade eden Blinken, ABD’nin Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine bağlılığını ve barış anlaşması müzakerelerine desteğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Laçın-Hankendi yolunda herhangi bir ablukanın olmadığını kaydederek, 12 Aralık 2022’den bu yana yaklaşık 980 aracın bu yoldan geçişinin sağlandığını, bu araçlardan 850’den fazlasının Rus barış güçlerine, 120’sinin ise Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne ait olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, aynı zamanda Karabağ’da yaşayan yaklaşık 90 hasta ve tıbbi yardıma ihtiyaç duyan kişilerin Uluslararası Kızılhaç Komitesi aracılığıyla Ermenistan’a götürüldüğünü vurguladı ve tüm bunların Laçın-Hankendi yolunun Azerbaycan tarafından kapatılmadığını gösterdiğini söyledi.

Aliyev, Rus barış güçlerinin geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarında Azerbaycan’ın maden yataklarının yasadışı olarak işletilmesinin durdurulmasını ve söz konusu topraklarda sürekli izleme ve denetim faaliyetlerinin sağlanması gerektiğini vurgulayarak, Ermenistan tarafından 2021 yılı üretimi mayınların yasadışı olarak Laçın yolunun kullanılarak taşındığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan’ın barış sürecine ve Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesine sadık olduğunu kaydetti ve Azerbaycan’ın Karabağ ekonomik bölgesinde yaşayan sivil Ermeni nüfusun hak ve güvenliğinin Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası ve kanunları temelinde sağlanacağını kaydetti.

Görüşmede, karşılıklı ilgi uyandıran diger konularda fikir alışverişinde bulunuldu.

www.yenicag.info

163