Brunson olayı sonrasında TÜRKİYE-ABD ilişkileri nasıl yürüyecek?

ABD’li emekli büyükelçi Matthew Bryza, Amerikalı Rahip Andrew Brunson’ın serbest kalmasının Türk-Amerikan ilişkilerindeki sorunların çözümünde önemli rol oynayacağını ve iki ülkenin diğer sorunlara daha iyi odaklanacağını belirtti.

Washington merkezli Türk Miras Vakfı (THO) tarafından düzenlenen “Rahip Brunson Sonrası Türk-Amerikan İlişkileri” başlıklı telekonferansa, Amerikalı emekli büyükelçi Matthew Bryza ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Strateji Araştırmaları Direktörü Hasan Basri Yalçın konuşmacı olarak katıldı.

İki ülkenin daha yakın bir iletişimle aralarındaki sorunları daha kolay aşabileceklerini kaydeden Bryza, “ABD ile Türkiye arasındaki sorunlar Rahip Brunson’ın serbest bırakılmasıyla bir anda bitmeyecek ancak diğer sorunların çözümünde büyük fayda sağlayacak.” değerlendirmesini yaptı.

“Brunson gelişmesi olumlu ama yeterli değil”
SETA’dan Hasan Basri Yalçın ise Brunson’ın serbest kalmasının ilişkiler açısından önemli olduğunu ancak terör örgütü YPG/PKK’ya desteğini kesmediği ve FETÖ’ye yönelik bir adım atmadığı sürece Türk halkının ABD’yi dost olarak görmeyeceğini savundu.

Yalçın şunları kaydetti:

“Türk toplumu, ABD’yi terör örgütlerine verdiği destekten dolayı Türkiye’ye büyük bir güvenlik tehdidi olarak görüyor. Bu sağlıklı bir ilişki için iyi bir şey değil. Brunson’ın serbest bırakılması ikili ilişkiler açısından olumlu bir gelişme olsa da yeterli değil. İlişkilerin bu durumda tamamen düzelmesi mümkün değil. Sorunun ne olduğundan daha çok, sorunun nereden kaynaklandığına odaklanmalıyız.”

ABD’nin, önceki Başkan Barack Obama zamanında başlayan ve Donald Trump ile devam eden agresif bir dış politika izlediğini belirten Yalçın, Washington’un NATO ortağı ülkeler yerine terör örgütleriyle iş yapmasının oldukça endişe verici olduğunu sözlerine ekledi.

www.yenicag.info

1.1 K