Çocuk Mercanlı'da KARDEŞLİK bayramı - Fotoröportaj  

Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği ve Bakü’deki diğer Türk kurumları, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattı yakınlarındaki Çocuk Mercanlı köyünde uçurtma şenliği düzenledi.

Etkinliğe Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Bakü’deki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Türk iş adamları ve aileleri katıldı.

Misafirleri karşılayan Cebrayıl Valisi Kamil Hasanov, ziyaretlerinden dolayı Büyükelçi Erkan Özoral’a ve TÜİB üyelerine teşekkür etti. Etkinlik, Nisan savaşlarında Vatan için şehit olmuş kardeşlerimizin hatırasına inşa ettirilmiş anıtına ziyaretle başladı.

Daha sonra misafirler köy okuluna giderek öğrencilerin hangi şartlar altında eğitim aldığını kendi gözleriyle gördüler. TÜİB köy kütüphanesine 1000 adet kitap hediye etti.

Okulun önünde bir konuşma yapan Erkan Özoral, Türkiye ve Azerbaycan’ın kardeş ülke olduklarını bir kez daha hatırlattı. Büyükelçi, işgal edilmiş toprakların geri alınması konusunda Türkiye’nin her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğunu söyledi.

Daha sonra diplomat, Oktay Heziyev’in evine konuk oldu.

TÜİB üyesi Türkiye’nin dünya çapında meşhur “DünyaGöz” kliniğinin Baküdeki temsilcileri ve “Türk-Amerikan Medical Center” tarafından köylüler ücretsiz olarak muayine edildi.

Şenlikte TÜİB üyeleri “Lime Catering”, “Büyükfırat” restoranlar grubu ve “Coca Cola” tarafından yemek ve içecek servis edildi.

Ziyaret zamanı “TÜİB Çocuk Mercanlıya Destek Grubu”, “Made in Jojug Marjanlı” markasının oluşturulması ve dünyaya tanıtılmasıyla ilgili müzakereler gerçekleştirdi.

TÜİB ve “Büyükfırat” Grubunun Başkanı, okul müdürü Zamin Heziyev’e plaket taktim etti.

“Biz inanıyoruz ki, yakın gelecekte sadece Çocuk Mercanlı’da değil, Büyük Mercanlı başta olmak üzere, Karabağ’ın her bir karış toprağında Azerbaycan bayrağı dalgalanacak ve biz böyle şenlikleri Cıdır düzenliğinde de geçireceğiz.”

 

www.yenicag.info

1.9 K