Cumhurbaşkanı Aliyev, AB Konseyi Başkanı Michel ile telefonda görüştü

20 Eylül’de Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i telefonla aradı.

Telefon görüşmesinde, bölgedeki duruma ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Charles Michel, bölgede yaşanan olaylarla ilgili endişelerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Ermeni silahlı birliklerinin dün terör eylemleri gerçekleştirdiğini, bunun sonucunda polis memurlarının ve sivillerin yaşamını yitirdiğini, buna karşın Azerbaycan’ın lokal nitelikli antiterör önlemleri almak zorunda kaldığını söyledi.

Antiterör önlemlerinin durdurulması konusunda bugün varılan anlaşmaya değinen Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermeni silahlı birliklerinin Karabağ’dan çıkarılması, yasa dışı silahlı grupların silah bırakması ve silahsızlandırılmasının, Yevlah’ta yapılacak görşmenin olumlu bir adım olduğunu kaydetti. Aliyev, Yevlah görüşmesinde Karabağ Ermenilerinin kültürel, dini, belediye ve diğer hakları da dahil olmak üzere hak ve yükümlülüklerine ilişkin konuların Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası ve kanunları esas alınarak müzakere edileceğini, Azerbaycan’ın bunu kendi iç işleri bağlamında yaptığını belirtti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, bölgesel barış gündeminin desteklenmesinin öneminden bahsederek, tek taraflı adımların atılmasının ters etki yaratabileceğini vurguladı ve elde edilen sonuçların Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış anlaşması müzakerelerinin ilerlemesini olumlu yönde etkileyeceğini ifade etti.

AB Konseyi Başkanı ise antiterör önlemlerinin durdurulmasını olumlu bir durum olarak değerlendirdi ve ateşkes rejiminin sağlanacağına olan inancını dile getirdi. Michel, aynı zamanda Yevlah’ta yapılacak görüşmeyi olumlu değerlendirdi.

www.yenicag.info

285