Cumhurbaşkanı Aliyev: "Etkinliğimizde Kuzey Kıbrıs bayrağı da dalgalanmalı ve dalgalanacaktır"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) üye ve gözlemci devletlerin Afet ve Acil Durumlar Yönetimi 2. Bakanlar Toplantısı’na katılan TDT Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev, Türkiye İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kazakistan Olağanüstü Haller Bakanı Sırım Şariphanov, Kırgızistan Olağanüstü Haller Bakanı Boobek Ajikeev, Özbekistan Olağanüstü Haller Bakanı Abdulla Kuldaşev ve KKTC İçişleri Bakanı Dursun Oğuz’u kabul etti.

Cumhurbaşkanı Aliyev, kabülde, TDT Afet ve Acil Durumlar Yönetimi Bakanlar Toplantısı’nın başlamasını çok önemli bir olay olarak nitelendiril toplantının çok güzel geçeceğinden ve sonuçlarının çok başarılı olacağından emin olduğunu söyledi.

TDT Zirve toplantısının yapılacağını hatırlatan Aliyev, şu anda zirve için büyük hazırlıklar yapıldığını belirtere, acil durum yönetimine yönelik çalışmalar yürütüldüğünü vurguladı.

Aliyev” Bildiğim kadarıyla toplantıda aynı zamanda karşılıklı yardımlaşma anlaşmasının hazırlanması da öngörülüyor. Buna büyük bir ihtiyaç var. Çünkü hepimiz çok iyi biliyoruz ki, son dönemlerde bölgemizde ve dünyada olağanüstü durumların sayısı ciddi oranda arttı. Bunun birçok nedeni var fakat şu bir gerçek ki, günümüzde eşi benzeri görülmemiş seller, depremler ve yangınlar sıradan bir hale geldi. Yeri gelmişken, korkunç depremde hayatını kaybedenleri anarak kardeş Türkiye’ye bir kez daha başsağlığı dilemek istiyorum. Bildiğiniz gibi, Azerbaycan bu korkunç depremle ilgili olarak ilk saatlerden, dakikalardan itibaren çabalarını ortaya koymuştur. Şu anda Azerbaycan devletinin Kahramanmaraş şehrinde inşa edeceği kasabanın nihai parametreleri belirleniyor ve yakın gelecekte yapımına başlayacağız.

Azerbaycan’ın bu yöndeki deneyimi oldukça büyük. Son yıllarda maddi-teknik altyapımızın güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmış ve arama kurtarma ekşplerinin profesyonelliği artmıştır. Bizim çeşitli bölgelerde, aynı zamanda Türk dünyasını birbirine bağlayan ülkelerdeki kurtarma misyonlarımız, kapasitemizi ve niyetimizi açıkça ortaya koymaktadır. Biz her zaman birbirimizin yanında olmalıyız, Azerbaycan da dahil olmak üzere tüm üye ülkeler TDT’nin gelişimine değerli katkılarını sunuyorlar. Azerbaycan, söz konusu kurumun güçlendirilmesine her zaman destek vermiştir ve üye ülkelerle ilişkiler bizim dış politika önceliklerimiz arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bunu Cumhurbaşkanı olarak defalarca dile getirdim, biz bunu pratikte de gösterdik.” diye konuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türk dünyasının büyük bir aile olduğunu ve son yıllarda tüm üye ve gözlemci ülkelerin kuruma büyük destek vermesinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Elbette bu desteğin ilerleyen yıllarda da sağlanması gerekiyor. Bugün TDT, dünya ölçeğinde hak ettiği yeri almayı başarmıştır. Ancak bundan sonra da etki olanaklarımızın daha da genişlemesi için etkin bir şekilde çalışmalıyız. Burada tabii ki, hem karşılıklı yardımlaşma hem de ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi, siyasi düzeyde daimi koordinasyon ve istişarelerin yürütülmesi, güvenlik alanında karşılıklı yardımlaşma, yani bunların hepsi önemli faktörler ve bu faktörler birliğimizi daha da güçlendirecektir. Kurumumuzun dünyadaki konumunun ve rolünün yakın gelecekte daha da artacağından eminim.” dedi.

Azerbaycan için Türk devletleriyle ilişkilerin dış politikada birinci sınıf bir görev olduğunu bir kez daha vurgulayan Aliyev, son birkaç yılda TDT üyesi ülkelere çok sayıda ziyarette bulunduğunu hatırlatarak üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının da Azerbaycan’a çok sayıda ziyaret gerçekleştirdiğini bildirdi.

Aliyev, “Bugün ilk kez Kuzey Kıbrıs’ın temsilcisi de aramızda bulunuyor. Kuzey Kıbrıslı Türk kardeşlerimizi özellikle selamlamak istiyorum. Bakan burada gözlemci olarak fakat aynı zamanda bayrağıyla temsil ediliyor. Tabii ki, bizim etkinliğimzde Kuzey Kıbrıs bayrağı da dalgalanmalı ve dalgalanacaktır. Azerbaycan, tüm Türk dünyasında birleşen kardeşlerimizin her zaman yanında olmuştur ve son zirve toplantısında Kuzey Kıbrıs’ın TDT’de gözlemci olarak seçilmesi son derece memnuniyet vericidir. Bu vesileyle tüm Türk kardeşlerimizi yürekten kutluyorum. Bu, bir kez daha birliğimizi, irademizi gösteriyor. Hak yolunda her zaman yan yana olduğumuzu ve olacağımızı gösteriyor.” diye konuştu.

www.yenicag.info

447