Cumhurbaşkanı Aliyev: "İşgal döneminde topraklarımız teröristlerin yetiştirilmesi için kullanılmıştır"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (EİT) 4. Başsavcılar Toplantısı katılımcılarına hitaben bir mektup gönderdi.

Cumhurbaşkanı Aliyev, mektupta, “Ermenistan, yaklaşık 30 yıl topraklarımızın yüzde 20’sini işgal ealtında tutmuşdur. Bu vesileyle, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) üye ülkelerine, işgal döneminde ve sonraki aşamada Azerbaycan’ın adil tutumunu destekleme konusundaki ilkeli tutumlarından dolayı şükranlarımı sunmak isterim. Söz konusu dönemde orada savaş ve insanlık suçları işlenmiş, etnik temizlik yapılmış, topraklarımız uyuşturucu yetiştirilmesi ve nakledilmesi, aynı zamanda uluslararası teröristlerin yetiştirilmesi için kullanılmıştır.

2020 yılında topraklarımız işgalden kurtarıldıktan sonra Azerbaycan başka zorluklarla karşılaşmıştır. Ülkemizin şehirleri ve köyleri Ermenistan tarafından kasıtlı olarak tahrip edilmiş, yağmalanmış, tüm kültürel ve dini yapılar yok edilmiş, camilere hakaret edilmiş ve yağmalanmıştır. Birinci Karabağ Savaşı ve sonraki dönemlerde yaklaşık 4 bin kişi kaybolmuş olup, karşı taraf halen bu kişilerin akıbeti hakkında herhangi bir bilgi vermemektedir. Ermenistan, işgal ettiği topraklarımıza bir milyona yakın mayın döşemiş, şehir, kültür ve çevre katliamı suçları işlemiştir. İşgal biter bitmez devletimiz tüm gücünü seferber ederek bu bölgelerde kapsamlı imar ve ihya çalışmalarına, Ermeni vandallığının sonuçlarını ortadan kaldırmaya başlamıştır.” ifadelerini kullandı.

EİT’in, Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazandıktan sonra üye olduğu ilk kuruluşlardan biri olduğunu kaydeden Aliyev, aktif bir üye olarak EİT üyesi ülkelerle dostluk ve karşılıklı saygıya dayanan iş birliğinin uluslararası platformlar çerçevesinde de başarıyla gelişmesini memnuniyet verici bir durum olarak değerlendirdi.

www.yenicag.info

361