Cumhurbaşkanı Aliyev, İtalya Savunma Bakanı Crosetto’yu kabul etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 11 Ocak’ta İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto’yu kabul etti.

Cumhurbaşkanı Aliyev, stratejik ortaklığa dayalı Azerbaycan-İtalya ikili ilişkilerinin başarıyla geliştiğini belirterek, bu konuda üst düzey karşılıklı ziyaretlerin önemini vurguladı ve son olarak İtalya’ya yaptığı ziyareti memnuniyetle kaydetti.

İtalya’nın Azerbaycan-NATO ve Azerbaycan-Avrupa Birliği ilişkilerinin genişletilmesine yaptığı katkıyı takdir eden ve ülkeler arasında enerji alanı da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda başarılı işbirliği yapıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Aliyev, bu konuda Güney Gaz Koridoru’nun verimli faaliyetlerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, İtalya Savunma Bakanının Azerbaycan ziyaretinin hem ülkelerin ilgili kurumları arasında hem de daha geniş anlamda işbirliğinin güçlendirilmesine hizmet edeceğine olan güvenini dile getirdi ve ikili ilişkilerin güçlenerek devam etmesini temenni etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Azerbaycan Büyükelçiliği’nin Roma’nın tarihi semtindeki yeni binasının açılış töreninde ilk yapılan etkinliğin ADA Üniversitesi ile İtalya’nın önde gelen beş yüksek öğretim kurumu arasında akademik işbirliğine dair imzalanan anlaşmalarla ilgili olduğunu hatırlatarak, İtalya-Azerbaycan Üniversitesinin Azerbaycan’daki binasının inşaatı tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

Guido Crosetto, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmesinden onur duyduğunu ifade ederek, öncelikle İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın selamlarını iletti ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın İtalya’ya yaptığı ziyaretlerin bu ülkede her zaman büyük memnuniyetle karşılandığını vurguladı.

Bakan, İtalya’nın Azerbaycan-NATO ve Azerbaycan-Avrupa Birliği ilişkilerinin gelişmesinde oynadığı rolden dolayı Cumhurbaşkanı Aliyev’e şükranlarını dile getirdi.

Görüşmede, enerji, inşaat, turizm, tarım, savunma sanayi ve diğer alanlarda işbirliğinin genişletilmesi için güzel perspektifler olduğu bildirildi.

www.yenicag.info

277