Cumhurbaşkanı Aliyev: "Neden susuyorsun Avrupa Birliği?"

Cumhurbaşkanı Aliyev, “Avrupa Birliği neredesin? Hani nerede senin başkanların, hani senin gözlem komitelerin, siyasi komitelerin? Görmüyor musunuz Ermenistan`da siyasi sürgün had safada? Cevap var mı? Yok. Neden sessizsiniz? Hani sizin demokrasiniz? Avrupa parlamentosu Azerbaycan`a karşı 10`dan fazla yalan dolu karar kabul etti. Neden susuyorsun Avrupa Parlamentosu? Kendini güya dünyanın demokrasi merkezi zannediyorsun. Bir sesin çıksın, açıklama ver, kına bunu.” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ağdam kentinin işgalden kurtarılması dolayısıyla halka seslendi.

Aliyev`in konuşmasından satır başları:

Ağdam işgal edilen yerler arasında en büyük nüfusa sahip bölge, nüfusu 3 milyondur. Ağdam’ın işgalden kurtarılması tarihi bir olaydır. Son süreçte büyük bir kısmını ele geçirmiştik. İnsanlar için istihdam yaratıldı, okullar açıldı. Ben şahsen katılmıştım. Ağdam için yeni bir dönem başlıyor. İşgal edilen bölgelerde her yer harap edildi. Ne Cebrail ne Fuzuli’de sağlam bina kaldı.

Bundan sonra yollar, okullar, binalar, gerekli her şey yeniden inşa edilecek. Füzuli-Şuşa yolunun inşaatı için 50 milyon manat ayrıldı. Arazi ve nufüs bakımından Ağdam en büyük yerdit. Artık Ağdam için yeni bir dönem, Ağdamlılar göçmen değil. Devlet, vatandaşların Ağdam’a dönmelerine yardım edecektir.

Eğer Azerbaycan kendi hakkını savunmasaydı, Ermenistan bizim topraklarımızdan çıkmayacaktı. Azeri mescitleri dağıtıldı, tarihimiz yok edilmeye çalışıldı, haritalar yeniden çizildi. Şimdi ne oldu bu haritalar, bu haritalar cehenneme gitti. İşgalciler, evleri, okulları, mescitleri yok ederek gidiyor, bunların özleri bu. Kendilerini ‘güçlü savaşçılar’ olarak anlatıyorlardı, ne oldu onlara savaş meydanında?

Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine büyük sabır diliyorum. Yaralılarımıza Allah şifa versin.

Azerbaycan savaş meydanında parlak zafer elde ederek, siyasi masada da kazanmıştır. Azerbaycan askeri biz kez daha gücünü gösterdi, onların ordusunda ise 10 binden fazla firari asker var. Hocalı katilleri bunlar. Ermeni halkının hak ettiği bu muydu? İşgalde ne kazandılar? Savaş meydanında kaybederek bütün dünyaya rezil oldular, bundan böyle bu damgayla yaşayacaklar, onlar bu savaşta yenildiler. Ağdam’ı bir kurşun atmadan aldık. Bu komşuluk istesek de istemesek de devam edecek.

Bugün Dağlık Karabağ’da yaşayan Ermeniler de anlayacak ki, gün gelecek Azerbaycan halkıyla komşu olarak yaşamak, bu pisliklerden uzak durmak isteyecekler. Biz sivilleri vurmadık, ama onlar bizim 94 vatandaşımızı şehit etti. Karabağ bölgesindeki zayiat bizim imkanlarımızı kat be kat arttıracak.

Bu Ermeni vahşiliyi değil mi? Hocalı Soykırımı`nın tekrarı değil mi? Bir daha tekrarlıyorum bu (Zafer) yalnızca toprak bütünlüğümüzün yeniden sağlanması değil, hem de Ermeni faşizminin belinin kırılmasıdır. Biz bölgeyi Ermeni faşizminden kurtardık. Fakat yeniden baş kaldırabilir. Biz bunun karşısını alacağız. Her kes bunu böyle bilsin. Kendimizi savunmak için her türlü adımı atacağız. Bu 44 gün içinde bütün dünya gördü. Hiç kimse bizim karşımızda duramaz, bizi durduramaz. Bize savaşın ilk günlerinde şart koşmak isteyen, tehdit etmek isteyen, iftira atmak isteyen bazı Batı ülkeleri temsilcileri sert şekilde cevabımızı aldı. Biz o ülkelerden değiliz, kiminse karşısında baş eyelim, ben o liderlerden değilim, kiminse sözünü götüreyim. Fazlasıyla cevaplarını verdim ve gerekirse yine vereceyim.

Bizim zaferimiz Ermenistan`da büyük sorunlar yarattı. Ama uluslararası kuruluşların tepkisine bakın. Tepki var mı? yok. Ermenistan`da her gün bir muhalefet lideri tutuklanıyor, hiçbir delil olmadan. Bir Batı ülkesi buna tepki gösterdi mi? Hayır. Bunu kınadı mı? Hayır. Avrupa Birliği neredesin? Hani nerede senin başkanların, hani senin gözlem komitelerin, siyasi komitelerin? Görmüyor musunuz Ermenistan`da siyasi sürgün had safada? Cevap var mı? Yok. Neden sessizsiniz? Hani sizin demokrasiniz? Avrupa parlamentosu Azerbaycan`a karşı 10`dan fazla yalan dolu karar kabul etti. Neden susuyorsun Avrupa Parlamentosu? Kendini güya dünyanın demokrasi merkezi zannediyorsun. Bir sesin çıksın, açıklama ver, kına bunu. Neden sesinizi yükseltmiyorsunuz? Neden susuyorsunuz? Peki, balistik füzeyle bizi vurdu sustunuz, misket bombaları ile, fosfor bombaları ile bizi vurdu sustunuz. Büyük ülkeler, keninden Avrupa lideri düzelten ülkeler, siz neden susuyorsunuz? Cevap verin. Dünya, cevap verin. Yoksa her yerinden kalkan bizde bir kusur arıyor, sataşmak istiyor. Hepsinin cevabını veriyorum, fazlasıyla hem de.

Ben bugün Ağdam`ın işgalden kurtarılması müjdesini büyük bir sevinçle halkıma bildiriyorum. Bu günlerin her bir Azerbaycanlının hafızasında ebedi kalacağından eminim. Sevgili halkım, sevgili Ağdamlılar, sizi bu tarihi olay dolayısıyla bir daha tüm içtenliğimle tebrik etmek istiyorum. Ağdam bizimdir! Karabağ Azerbaycan`dır!

www.yenicag.info

163