Cumhurbaşkanı Aliyev`den Türkiye ve Pakistan`a övgü: "Kimin kim olduğunu görüyoruz"

Cumhurbaşkanı Aliyev, “Biz bugün bizim yanımızda duranların kendi tutumlarını net şekilde ifade ettiklerini görüyoruz: Türkiye ve Pakistan” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Pakistan İslam Cumhuriyeti`nin yeni Bakü Büyükelçisi Bilal Haye`yi kabul etti. Haye, Cumhurbaşkanı Aliyev`e güven mektubunu sundu.

Büyükelçiyle sohbeti sırasında Pakistan`ın Azerbaycan`ı her zaman tüm konularda desteklediğini söyleyen Aliyev, kardeş ülke Pakistan`ın Ermenistan`ın son saldırılarında da Azerbaycan`ın yanında yer aldığını ifade ederek, “Bildiğiniz üzere Azerbaycan Keşmir konusu dahil tüm konularda her zaman Pakistan`ı destekliyor. Biz Azerbaycan`ın toprak bütünlüğü konusundaki net tutumundan dolayı Pakistan`a minnettarız. Pakistan, Azerbaycan topraklarını işgal ettiği için Ermenistan`ı tanımayan bir ülkedir. Bu, gerçek kardeşlik göstergesidir. Tüm konularda Pakistan bizim yanımızdadır ve ben bunun için minnettarım. Sizden ülkenizin Dışişleri Bakanına selamlarımı iletmenizi rica ediyorum. Pakistan Dışişleri Bakanı, Ermenistan`ın ülkemize karşı saldırısı ile ilgili beyanat vermiştir. Bu beyanat bizim hak işimizi tam olarak destekliyor.” dedi.

Pakistan ve Türkiye`nin Azerbaycan`a her zaman desteğini net şekilde ifade ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Aliyev, “Kimin kim olduğunu görüyoruz” diyerek Azerbaycan`ın yanında ve karşısında yer alanların kimler olduğunu bildiklerini vurguladı.

Aliyev, “Ben bir kez daha Pakistan`daki kardeşlerimize minnettarlığımı bildiriyorum. Biz bu desteği ifade ediyoruz. Siz de hayal edebilirsiniz, bu önemli zamanda sizin yanınızda kim duruyor. Biz bugün bizim yanımızda duranların kendi tutumlarını net şekilde ifade ettiklerini görüyoruz: Türkiye ve Pakistan. Türkiye Cumhurbaşkanı, kardeşim Ermenistan-Azerbaycan münakaşası ile ilgili net tutumunu defalarca ifade etti ve Ermenistan`ın tecavüzü zamanı o bir kaç defa açıklama yaparak Türkiye`nin bizim yanımızda olduğunu ve Azerbaycan`ın yalnız olmadığını söyledi. Ben kardeşime, tüm Türk kardeşlerimize, Türkiye`nin tüm liderlerine minnettarım. Türkiye`nin tüm önemli siyasi partileri de Azerbaycan`a destek ifade eden ortak bildiri yayınladılar. Biz onlara minnettarız. Biz bu önemli günlerde bizim yanımızda duran ve net tutum ifade eden Pakistan`daki kardeşlerimize de minnettarız. Bu, nasıl derler hakikat anıdır. Biz kimin kim olduğunu görüyoruz, kimin bizim yanımızda sağlam durduğunu görüyoruz ve bunu hiçbir zaman unutmayacağız.” dedi.

www.yenicag.info

383