Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Kültür Bakanı Camankulov`la görüştü

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, bugün 24 Şubat’ta Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Camankulov’u makamında kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Devlet Başkanı, kültür alanının, ülkenin kültürel nesnelerinin yeniden inşasını ve dijitalleştirilmesini destekleyen tedbirler hakkında bilgi aldı.

Azamat Camankulov, 2019’da cumhuriyetin çeşitli kültürel nesnelerinin revizyonunun tamamlandığını belirtti.

Kültür Bakanı özellikle, Devlet Kırgız Filarmonisi’nin, Kırgız Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu’un ve Oş Ulusal Dram Tiyatrosu’nun onarımı tamamlandığını ifade etti. Bakan ayrıca, ülkenin birkaç kültür yapılarında onarım çalışmaları başladığını sözlerine ekledi.

Ülkenin 50 kütüphanesinde çocukların erken gelişim merkezlerinin oluşturulacağını dile getiren Bakan Camankulov, bölgelerde çocukların entelektüel gelişim merkezlerinin yer alacağı kütüphanelerin yeniden biçimlendirilmesinin planlandığını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı, insanı, toplumun ve bir bütün olarak ülkenin kapsamlı gelişiminde kültürün özel rolüne dikkat çekerek çocukları desteklemek için girişimleri destekledi. Ülkenin kültürel mirasını korumanın ve geliştirmenin önemini vurgulayan Sooronbay Ceenbekov, devletin kültür alanına büyük önem vermeye devam edeceğini kaydetti.

Devlet Başkanı Ceenbekov, Kırgızistan ve Rusya Çapraz Yılı çerçevesinde yapılması planlanan etkinliklerin üst düzeyde düzenlenmesinin öneminin altını çizdi.

Kabar

www.yenicag.info

601