Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz, bu toprakları böldürtmeyeceğiz

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin en büyük baraj yatırımlarını Artvin’de yaptıklarını belirterek, “Çoruh Nehr’ini altın gerdanlıklarla donattık. 2005 yılında hizmete aldığımız Muratlı Barajı ve HES’i, 2007 yılında hizmete aldığımız Borçka Barajı ve HES’i, 2012 yılında hizmete aldığımız Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 6. yüksek barajı Deriner Barajı ve HES’i ülkemizin gurur projeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Nerede? Artvin’de. Dolayısıyla Artvin ne oldu dünyada? Marka oldu.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Valilik önünde düzenlenen toplu açılış töreninde halka hitap etti.

Halife Harun Reşit’in, Sultan Alparslan’ın, Fatih’in, Yavuz’un, Kazım Karabekir’in yadigarı olarak intelediği Artvin’in, İskitler’den Hazarlar’a kadar tarihte tüm önemli medeniyetlerin gözde şehri olduğunu belirten Erdoğan, şunları ifade etti:

“Tabiatı güzel, havası güzel, insanı başka güzel Artvin. Binbir çeşidin, binbir lezzetin, binbir güzelliğin şehri Artvin. Çeşit çeşit bitkileriyle yeşilin her tonuna sahip, cennet bahçelerinin timsali Artvin. Kardeşliğin, birliğin, dayanışmanın şehri Artvin. Müziğiyle, folkloruyla, sanatıyla gümrah bir ırmak gibi kültürümüzü besleyen Artvin. Kaşgar Dağları kadar yüce, Karadeniz kadar vakur, Çoruh Nehri kadar coşkulu, yaylaları kadar ferah gönüllü insanların şehri Artvin. Turizmiyle, barajlarıyla, madenleriyle ülkemizin iftihar tablosu Artvin. Bugün sizleri bir kez daha gönülden selamlıyorum Artvin.”

Artvin’i ve ilçelerini selamlayan Erdoğan, söz verdikleri gibi ismini cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten alan Kemalpaşa’yı beldeyken ilçe yaptıklarını söyledi. Bugün Sarp Sınır Kapısı’nın yeni binasını da açacaklarını belirten Erdoğan, “İşte biz buyuz. Gümrük kapımızı da Kemalpaşa ilçemize emanet ediyoruz.” dedi.

Artvin’in ülkenin istiklal davasında hep en önde yer aldığını ifade eden Erdoğan, şehrin hizmetin, eserin, yatırımın kıymetini çok iyi bildiğini kaydetti. Erdoğan, “Bunun için Artvin’in 31 Mart’ta da tercihini AK Parti’den yana, gönül belediyeciliğinden yana kullanacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Erdoğan, “Artvin 31 Mart’te istikrarımıza, istiklalimize, istikbalimize göz dikenlere bir kez daha derslerini veriyor muyuz, bir kez daha milli iradeye sahip çıkıyor muyuz, bir kez daha tevazu, samimiyet ve gayretle memleket işi gönül işi diyor muyuz, mührü gönül belediyeciliğine vuruyor muyuz, merkezde ve tüm ilçelerimizde belediye başkan adaylarımıza sahip çıkıyor muyuz?” sorularına alandakilerin hep bir ağızdan verdiği “Evet” yanıtının ardından “Maşallah… İşte gönül verdiğim Artvin budur.” ifadesini kullandı.

“Biz Artvin’i çok sevdik”
Artvin’i çok sevdiklerini bununla da kalmayıp sevmekle kalmadıklarını aynı zamanda kentin tarihinde görülmemiş hizmetlerle buluşturduklarını dile getiren Erdoğan, kötü hava koşulları nedeniyle Ardahan’dan helikopterle gelemediğini, karayoluyla seyahat ettiğini belirtti ve vatandaşlardan helallik istedi. Erdoğan, şunları söyledi:

“Tabii geldik ama şu barajları görünce hayran olmamak mümkün değil. Bir taraftan barajlar, bir taraftan o güzellikler… İnanın şöyle 5-10 sene sonra bu Artvin var ya şu barajlar sebebiyle yapılan yollarla bambaşka güzel olacak. Biz ne dedik hep? Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bugün aynı zamanda Yusufeli Barajı’nı da şöyle bir üstten helikopterle, gelebilirse helikopter dolaşacağız. Çünkü Yusufeli bambaşka bir baraj olacak. Deriner Barajı’nı da aşacak. Bir de Yusufeli ilçesini şimdi orada başka kuracağız. Bambaşka bir orada adeta ilçe kuracağız. Denize nazır yalıları olan bir ilçe. Bambaşka güzellikte olacak.”

Son 17 yılda Artvin’e 26 milyar lira yatırım yapıldığını belirten Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

“Ülkemizin en büyük baraj yatırımlarını burada yaptık. Çoruh Nehri’ni altın gerdanlıklarla donattık. 2005 yılında hizmete aldığımız Muratlı Barajı ve HES’i, 2007 yılında hizmete aldığımız Borçka Barajı ve HES’i, HES nedir biliyorsunuz değil mi, hidroelektrik santraller, 2012 yılında hizmete aldığımız Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 6. yüksek barajı Deriner Barajı ve HES’i ülkemizin gurur projeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Nerede? Artvin’de. Dolayısıyla Artvin ne oldu dünyada? Marka oldu. Şimdi de ülkemizin kendi alanında en yüksek eseri olmaya aday Yusufeli Barajı’nı yapıyoruz. Yusufeli Barajı ve HES’i yılda 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretecek ve ekonomimize her yıl 450 milyon lira katkı sağlayacak.”

Şehre yapılan yatırımları anlatan Erdoğan, kent girişinde, içinde sosyal kültürel tesislerin, yürüyüş yollarının, çocuk oyun alanlarının, seyir teraslarının olduğu Çoruh Parkı’nı inşa ettiklerini söyledi.

Artvin için taşkın koruma tesislerinin önemini bildiklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bunun için Artvin ve ilçelerinde toplam 64 derenin ıslahını tamamladık. 22 dere ıslahının yapımı, 60 dere ıslahının ise plan ve proje çalışmaları devam ediyor. Eğitimde şehrimizde 700 yeni derslik inşa ettik. Bugün 10 bin öğrencisi ve 509 akademisyeniyle giderek büyüyen bir eğitim kurumu haline gelen Artvin Çoruh Üniversitesini biz yaptık biz. Yükseköğrenim öğrencileri için 2 bin 547 kişi kapasiteli yurt binaları açtık. Bu yıl merkezde 500 kişi kapasiteli bir yurt binası daha açıyoruz. Birkaç yıl içinde merkezde bin 450, Arhavi’de ise 250 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları daha açacağız. Artvin’e, Arhavin’e, Hopa’ya gençlik merkezleri, Artvin’e güreş antrenman salonu, kapalı yüzme havuzu, Yusufeli’ne kano, kürek parkuru, Murgul’a spor salonu yaptık. Şehrimizdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, şehit yakınlarımıza, yaşlılarımıza, engellilerimize, asker ailelerimize toplam 491 milyon lira destek verdik. Sağlıkta 10’u hastaneden oluşan toplam 14 tesisi şehrimize kazandırdık.”

“Ülkemizin ikinci deniz dolgusu ile inşa edilen havalimanı olacak”
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yıllık 3 milyon kapasiteli olacak havalimanı kapasitemiz, ülkemizin ikinci deniz dolgusu ile inşa edilen havalimanı olacak. Havalimanımızı 2022 yılında hizmete sunmayı hedefliyoruz.” dedi.

Artvin’e yapılan yatırımlardan bahseden Erdoğan, Artvin Devlet Hastanesinin, 231 yataklı ek bloklarla büyütüldüğünü belirterek, Ardanuç, Hopa, Şavşat, Murgul, Yusufeli, Arhavi ve Borçka’ya da devlet hastaneleri kazandırdıklarını söyledi.

Sadece şehirde değil ilçelerde de hastaneler yapmaya devam ettiklerini dile getiren Erdoğan, 5 sağlık tesisinin yapımı, 6 sağlık tesisinin ise plan, proje ve ihalesinin de sürdüğünü bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Artvin’de 723 konut projesini hayata geçirdiklerini de ifade ederek, “Şehir merkezinde hizmet verecek 5 adet atık su arıtma tesisimizden 3’ünün yapımı, 2’sinin proje çalışmaları devam ediyor.” dedi.

Erdoğan, imar barışı ile 24 bin 166 Artvinlinin sıkıntısının giderildiğine dikkati çekerek, Artvin’deki 17 ata yadigarı eserinin de restorasyonunu yaparak onları da ihya ettiklerini belirtti.

Ulaşımda 22 kilometrekareden devraldıkları bölünmüş yol uzunluğunu 46 kilometrekareye çıkardıklarına işaret eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hopa-Borçka yolunu ve güzergahtaki ülkemizin en uzun ikinci çift tüplü tüneli olan Cankurtaran Tüneli’ni kim yaptı, kim? Biz yaptık. Hep ne dedik? ‘Biz Ferhat’ız, siz, Şirin.’ Dağları deldik, size ulaştık. Dertli olursan, aşık olursan, dağları da delersin, maksuduna ulaşırsın. Biz bunu yaptık. Böylece yaz, kış mevsiminde çok sayıda kazanın yaşandığı Hopa Dağı geçidindeki sıkıntıları çözmüş olduk. Bu yolun kalan kısmının projesi bitti. Yakında onun da ihalesine çıkıyoruz. Aynı şekilde, Macahel ve Sahara tüneli ile ilgili proje çalışmalarını da tamamladık. Toplam maliyeti, 1 milyar 25 milyon lira olan Artvin – Erzurum ayrımı Oltu-Olur yolu bu güzergahtaki 17 tüneli ve bu köprüleri bu yıl bitiriyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Borçka-Artvin ayrımı Murgul-Damar Yolu’nu Artvin-Ortaköy çalışmalarını, Şavşat ayrımı Veliköy Yolu’nu, Yusufeli köprülerini Artvin ayrımı Ardanuş Yolu’nu ve Borçka Muratlı ayrımı Camili Yolu’nu bu yıl tamamlayacaklarını aktardı.

Şavşat geçiş yolunu Yusufeli, Sarıgöl ayrımı Öydem Yolu’nu ve Yusufeli Baraj Gölü altında kalan yol yerine ise yapılan yolların seneye tamamlanacağını belirten Erdoğan, Borçka- Güreşen Köprüsü’nün inşaatına başlandığını söyledi.

“Havayolunu halkın yolu yapacağız”
Erdoğan, Rize ve Artvin illerine hizmet veren 1 milyar 750 milyon lira maliyeti olan havalimanının yapımının da devam ettiğini dile getirerek, şunları belirtti:

“Erzurum’a veya Trabzon’a gitmeyeceksiniz. Onun yerine kendi havalimanına gideceksin. Onu da nereye yapıyoruz? Yine denizin üzerine yapıyoruz. Birisi, Ordu-Giresun’da biliyorsunuz. Dünya’da bunların eşi, benzeri yok. Bir tanesi de şimde Artvin-Giresun üzerine oluyor, denizin üzerinde. İnşallah, ben de Rize’ye gelirken orayı kullanacağım. Siz de Artvin’e gelirken oraya kullanacaksınız. Yolları ne yapacağız? ‘Havayolunu, halkın yolunu yapacağız.’ dedik ve bunu yaptık. Yıllık 3 milyon kapasiteli olacak havalimanı kapasitemiz, ülkemizin ikinci deniz dolgusu ile inşa edilen havalimanı olacak. Havalimanımızı 2022 yılında hizmete sunmayı hedefliyoruz. Orada da dağları deldik, oradan da kayalar taşıyoruz. Öyle, kolay bir iş değil ama yaparız. İman öyle bir şeydir ki tekeden bile süt çıkartır.”

Artvinli çiftçilere 2002’de 3,5 milyon lira tarımsal destek verildiğini hatırlatan Erdoğan, bu desteğin geçen yıl 88 milyon lira çıkarıldığını kaydetti.

Erdoğan, şunları ifade etti:

“Artvinli çiftçilerimize 606 milyon lira tutarında tarımsal destek verdik. Bay Kemal, ne diyor? ‘Çiftçi öldü. Çiftçinin elinden tarlalarını aldılar.’ Ya eline diline dursun ya. Ben sana resmi rakamları veriyorum. Şu kadar para diyorum verdik. Artvinli iş insanlarımıza, girişimcilerimize yaklaşık 3 katrilyon lira tutarında yatırım teşviki verdik. Sağladığımız desteklerle, 2 bin 323 Artvinli kardeşimize istihdam kapısı açtık. İş verenlerimize 176 milyon lira tutarında SGK p rim teşviki verdik. Arhavi’ye bir organize sanayi bölgesi kurmak için çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah, burada 800 kişiye istihdam sağlayacağız. Geçtiğimiz yıl, Artvin’i doğal gaz ile buluşturduk mu? Biz buluştururuz ama yıllarca benim Ayşe, Fatma kardeşim ne yaptılar? Odundu, kömürdü, tezekti bunu kullandılar. Şimdi düğmeye basıyorsun daire ısınıyor. Modern olmak, medeni olmak bu. Bugün de Artvin’de toplam yatırım tutarı 1 milyon 252 milyon lira olan 145 kalem eser ve hizmetin toplu açılışını yapıyoruz. Çoruh Üniversitemizin inşaatlarını tamamladığı, Arhavi Meslek Yüksek Okulu, Nihat Gökyiğit Kütüphanesi, Borçka Acarlar Meslek Yüksek Okulu ve Lojmanlarını, Mobilya Dekorasyon Atölyelerini buradan resmen hizmete açıyoruz.”

“Biz, bu toprakları böldürtmeyeceğiz”
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim ülkemizde Kürdistan diye bir bölge var mı? Niye beka meselesi dediğimizi anlıyor musunuz? İstiyorsanız Kuzey Irak’ta Kürdistan var, defol oraya git. Biz, size bu toprakları böldürtmeyeceğiz.” dedi.

Erdoğan, valilik önünde düzenlenen toplu açılış törenindeki halka hitabında, Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı merkezdeki, Ardanuç’taki, Arhavi’deki, Murgul’daki anadolu imam hatip liselerini, merkezdeki fen lisesi öğrenci pansiyonunu, Hopa’daki ortaokulu ayrıca merkezdeki anaokullarının resmi açılışını yaptıklarını söyledi.

Borçka Devlet Hastanesinin ve Murgul Entegre İlçe Hastanesinin resmi açılışlarını da gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığının yaptığı gençlik merkezlerinin çim sahaları ve yurtların açılışlarını da yaptıklarını anlattı.

Bu sırada alandaki gençlerin “Dik dur eğilme, Artvin seninle” şeklindeki sloganlarının üzerine Erdoğan da “Gençler, evelallah dik duracağız, dikleşmeyeceğiz. Ama şunu bilmenizi istiyorum; Biz sadece ve sadece Allah’ın huzurunda rükuda ve secdede eğiliriz. Başka hiçbir yerde asla.” diye karşılık verdi.

Erdoğan, merkezde ve ilçelerde yapılan hizmet binalarını, altyapı çalışmalarını resmen hizmete açtıklarını belirterek, “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüzün şehrimize kazandırdığı Deriner Barajı köy yollarını ve tünellerin resmi açılışlarını da bugün yapıyoruz. Dünyanın 3’üncü büyük barajı, Yusufeli’ni de inşa ediyoruz. Bu sebeple ilçemizin yeri değişiyor. Yeni yerleşim yerinin altyapı çalışmaları tamamlandı, bunları da hizmete açıyoruz. Yusufeli’nin yeni yerinin taşınması sırasında ortaya çıkan kamulaştırma ve hak sahipliği sorunlarını da en kısa sürede çözüyoruz.” diye konuştu.

Murgul’da inşası süren TOKİ konutlarının ve içme suyu projesinin resmi açılışlarının da yapıldığına değinen Erdoğan, Cankurtaran Tüneli’nin 504 milyonluk yatırımla tamamlandığını ve geçen yıl hizmete açıldığını anımsattı.

Erdoğan, Artvin Belediyesinin 30 kalem, Arhavi Belediyesinin 4 kalem, Borçka Belediyesinin 1 kalem, Hopa Belediyesinin 4 kalem, Murgul Belediyesinin 6 kalem, Şavşat Belediyesinin 3 kalem, Yusufeli Belediyesinin 5 kalem yatırımının da açılışının yapıldığını dile getirdi.

“Giriş-çıkış peronu sayısını 8’den 12’ye çıkardık”
Sarp Gümrük Kapısı’nın açılışına değinen Erdoğan, Gürcistan’ın, Türkiye’de en yoğun insani ve ticari ilişkisi olan ülkelerden birisi olduğunu söyledi. Bundan dolayı Sarp Sınır Kapısının oldukça yoğun çalıştığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sınır kapımızdaki gümrük binalarımızı yenileme çalışmalarımız kapsamında Sarp Sınır Kapımızdaki giriş-çıkış peronu sayısını 8’den 12’ye çıkardık. Yaya geçişlerini dikkate alarak peronları rahatlattık. Gümrük sahasını 9 bin metrekareden 46 bin metrekareye çıkardık. 2016 yılı Kasım ayında başlayan çalışmalar nihayet geçen ay bitti.

Gürcistan tarafında bazı eksikliklerden dolayı yaya tünelinin faaliyete geçmesi biraz gecikecek ama diğer bölümlerde hizmet verilmeye başlandı. Yılda yaklaşık 700 bin aracın ve 7 milyon kişinin giriş-çıkış yapar hale geldiği Sarp Gümrük Kapısı’nın yeni tesislerinin ülkemize, Artvin’e ve Gürcü komşularımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Erdoğan, mitingin sonunda Sarp Gümrük Kapısıyla canlı bağlantı kurdu.

Resmi açılışları yapılan tüm bu eserlerin ve hizmetlerin Artvin’e ve ülkeye hayırlar getirmesini dileyen Erdoğan, eserlerin kazandırılmasında emeği geçen başta Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gürcistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı George Kobulia, Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi Giorgi Janjgava ve hayırseverlere de şükranlarını sundu.

“İstiyorsanız Kuzey Irak’ta Kürdistan var, defol oraya git”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçime 29 gün kaldığını anımsatarak, alandaki vatandaşlardan seçimlerde destek istedi.

“Bu iş ihmale gelmez, bu bir beka meselesidir. Kimlere karşı? Bir tane mutabakat kurmuşlar ya. Kim var burada? CHP, bölücü terör örgütünün desteklediği parti var.” diyen Erdoğan, konuşmasının bu bölümünde HDP’li vekillerin yaptıkları propaganda çalışmalarına ilişkin görüntüleri alandakilerle birlikte izledi.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Bizim ülkemizde ‘Kürdistan’ diye bir bölge var mı? Niye ‘beka meselesi’ dediğimizi anlıyor musunuz? Bizim ülkemizde Doğu Anadolu’muz var, bizim Güneydoğu Anadolu’muz var, bizim Karadeniz’imiz var, bizim Akdeniz’imiz var, bizim Orta Anadolu’muz var, bizim Ege’miz var, bizim Marmara’mız var ve 780 bin kilometrekareyle bizim vatan topraklarımız var. Ama Kürdistan, istiyorsanız Kuzey Irak’ta Kürdistan var, defol oraya git. Biz, size bu toprakları böldürtmeyeceğiz.

Ne diyor? ‘Biz sırtımızı YPG’ye dayadık.’ Sırtını nereye dayamış? ‘PKK’ya dayadık’ diyor. Peki biz sırtımızı nereye dayadık? Halka ve Hakk’a dayadık. Bizim farkımız bu. Şimdi de kalkmışlar yeni yeni bazı şeyler uyduruyorlar.”

“2,5 milyon işsize de inşallah iş temin edilecek”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de AK Parti hükümetleri döneminde 9 milyon yeni istihdam ortaya çıkarıp, Cumhuriyet tarihi rekorununun kırıldığını belirterek, “Şimdi bu yıl sonuna kadar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğiyle beraber çalışıyoruz. 2,5 milyon işsize de inşallah iş temin edilecek.” diye konuştu.

Türkiye’nin nüfusu artan bir ülke olduğuna işaret eden Erdoğan, kadın ve gençlerin katkısıyla iş gücüne katılma oranının yüzde 30’dan yüzde 40’a yükseldiğini söyledi. Erdoğan, “Tüm bu fevkalade yükselişlere rağmen Türkiye böyle bir istihdam başarısını ortaya koyabilmesinin gerisinde istikrar ve güven içinde ülkemizi her yıl yüzde 5,8 oranında büyütmemiz var.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK’da genel müdür olarak görev yaptığını hatırlatan Erdoğan, “Orayı batırdığını biliyorsunuz. Bu adam bir hastaneyi yönetemedi.” dedi.

Savaş Ay’ın programında SSK hastanelerinin durumunu ve Kılıçdaroğlu’nun SSK genel müdürüyken yaptığı konuşmalarının videosunu alana kurulan dev ekrandan vatandaşlara izleten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Hali görüyorsunuz. Şimdi SSK Genel Müdürlüğünü yapamayan birisi, bir kasetle ne oldu, CHP’nin başına geldi. 9 seçimde 9 mağlubiyet aldı ama koltuğa öyle yapıştı ki oradan kalkamıyor. Onuncu seçimde de ona bir mağlubiyet yaşatmaya hazır mıyız? Bu işi evelallah biz başaracağız ama ben sizden gayret bekliyorum.”

Erdoğan, Rabia işareti yaparak alandaki vatandaşlarla “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız. 31 Mart Artvin’imiz için, ülkemiz için hayırlara vesile olsun inşallah.” ifadelerini kullandı.

Notlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Türk ve Gürcü yetkililerin de bulunduğu Sarp Sınır Kapısı’na telekonferansla bağlandı ve buradaki yeni hizmet binası ile Artvin’de yapımı tamamlanan eserlerin toplu açılışını yaptı. Erdoğan, beraberindeki yetkililerle makas getiren çocukları da yanına çağırdı, kurdeleyi onlarla birlikte kesti.

Erdoğan, konuşması öncesinde ve sonrasında AK Parti’nin seçim şarkılarından olan “Nereden nereye” adlı parçaya eşlik etti. Konuşmasının ardından belediye başkan adaylarıyla vatandaşları selamlayan Erdoğan, vatandaşlara kenevirden yapılmış torbaların içinde çay dağıttı.

Açılış töreninin yapıldığı alandaki bir binaya “Bu dağlar görmedi sen gibi yiğit, buna Genya Dağı, Kafkasör şahit, bu davadan dönmek yok biz ettik ahit, kıyamete dek seninleyiz reis.” yazılı pankart asıldı.

Bu arada, açılış töreni öncesinde Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İsrafil Kışla, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Belediye Başkanı ve yeni dönemde AK Parti belediye başkan adayı Mehmet Kocatepe birer konuşma yaptı.

Törene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da katıldı.

www.yenicag.info

762