Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev, uluslararası kuruluş temsilcileriyle görüştü

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin (ICRC) Bakü Ofisi ve diğer uluslararası kuruluş temsilcileriyle görüştüğünü bildirdi.

ICRC ile yapılan görüşmede, Azerbaycan tarafının ilaç, gıda ve diğer ürünlerin Laçın-Hankendi ve Ağdam-Hankendi yolları üzerinden ulaştırılması için gerekli tüm koşulları sağladığı ve sağlayacağı belirtildi.

Paylaşımda, “23 saat 51 dakika süren yerel nitelikli antiterör önlemleri sırasında Azerbaycan Silahlı kuvvetleri tarafından Uluslararası İnsani Hukuka ciddi bir şekilde uyulması ve zararın her türlü şekilde önlenmesi takdir edildi.

Ermenistan Başbakanının da itiraf ettiği gibi siviller zarar görmedi. Bununla ilgili AB’nin, Fransa ve Alman yetkililerinin doğrulanmamış ve ciddiyetsiz açıklamaları hala anlaşılamıyor.

ICRC ile yaptığımız toplantıda ilaç, gıda ve diğer malların ICRC tarafından Laçın-Hankendi ve Ağdam-Hankendi yollarından ulaştırılması için gerekli tüm koşulların oluşturulduğunu ve sağlanacağını belirttik.

Azerbaycan tarafı, ICRC aracılığıyla Ermeni asıllı yaralı askerlere tıbbi yardım göstermeye hazır. Yaralı askerleri toplamak için ICRC’nin tıbbi araçlarının hareketine destek sağlanıyor.

Bu amaçla acil sağlık araçlarını tahsis etmeye ve tıbbi yardım sağlamaya hazırız. Ermenistan’a tıbbi tahliye için tıbbi araçlar da Ermenistan’dan gelebilir.

Savaşçıların cesetlerinin toplanması için Rus barış güçleriyle birlikte çalışmalar sürüyor.

ICRC’nin Cenevre ofisinden ek personelin kabulünü destekliyoruz.

Ayrıca Bakü ofisinden Hankendi şubesine ek heyetin gönderilmesinden yanayız.

Gönüllü ve bireysel tercihe dayalı olarak Hankendi-Laçın yolu üzerinden sivillerin özel araçlarıyla hareketlerinin güvenliğini sağlıyoruz.

Gitmek isteyenler çoğunlukla askeri personelin aile üyeleridir.

Gönüllü olarak silahlarını bırakan askeri personel, açıkça belirttiğimiz gibi serbesttir.

Sivil-asker iş birliği kavramı çerçevesinde Azerbaycan’ın askeri ve sivil personeli sivillere yardım ediyor ve bundan sonra da etmeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.

www.yenicag.info

409