Dağlık Karabağ'da Ermenistan'ın sinsi planı!

Dağlık Karabağ’daki Ermeni saldırılarını değerlendiren Agil Alesger, “Ermeniler’in sivillere yönelik bütün saldırıları Azerileri göçe zorlayarak Azerbaycan’ın askeri üstünlüğüne darbe vurmak istemesidir. Rusya, Azerbaycan’a sattığı silahları Ermeniler’e bedava veriyor” dedi.

Yıllardır Ermenistan’ın işgali altında bulunan Azerbaycan toprakları olan Dağlık Karabağ’da yaşanan son olayları Azerbaycan’da yayın yapan Yeni Çağ internet portalının Genel Yayın Yönetmeni Agil Alesger Türkiye Haber Merkezi’nden Yasin Erçağlayan’ın sorularını yanıtladı. Çarpıcı ifadelerde bulunan Alesger, “Ermeniler’in sivillere yönelik bütün saldırıları Azerileri göçe zorlayarak Azerbaycan’ın askeri üstünlüğüne darbe vurmak istemesidir” dedi.

Agil Alesger, Ermenistan’ın son zamanlardaki sivillere yönelik saldırını artırmasının nedeni olarak orada yaşayan Azeri vatandaşlarını hükümete karşı kışkırtarak göçe zorlamayı planladığını ve bu şekilde Azerbaycan’ın askeri üstünlüğüne darbe vurmak istediğini söyledi.

Rusya ve Türkiye’nin üstünde hassasiyet gösterdiği bir konu olmasına rağmen burada ilginç bir durum ortaya çıkıyor. Alesger de bu durumu şöyle özetliyor: “Rusya ile Türkiye konuya çok hassas yaklaşıyor. Rusya-Azerbaycan ilişkileri de gayet iyi ancak Rusya’nın Ermenistan’la da arası çok iyi. Azerbaycan’a silah satışı yapıyor. İlişkiler üst düzey ama Ermenistan’a da o silahların aynısını bedava veriyor. Ermenistan’a destek Rusya’dan veriliyor. Azerbaycan operasyon başlattığında Rusya saldırı ile karşılık vereceği konusunda bastırmasaydı şu an Dağlık Karabağ kurtarılmış olabilirdi. Görüldüğü gibi ön planda Ermenistan olmasına rağmen arka tarafta Rus parmağı oynamaktadır.”

Alesger ayrıca “Azerbaycan ve Türkiye’nin kader ortaklığı var. İç ve dış mihraklar bu ortaklığa nifak sokmak istiyorlar. Azerbaycan, Türkiye’nin yanında olduğu için ABD basını sürekli hedef göstermekte. Bir şekilde Azerbaycan ile Türkiye birbirinden koparmak istiyorlar” dedi.

kaynak: Türkiye Haber Merkezi

Yenicag.Info

www.yenicag.info

581