Daha güzel bir gelecek için…

Uluslararası kamuoyu Ermenistan’ın sivil halka karşı uyguladığı barbarlık politikasını yanıtsız bırakmamalıdır.

Demokratik Azerbaycan Namına Gençlerin Sivil Toplum Örgütü 4 Temmuz 2017 tarihinde Ermenistan Silahlı Birliklerinin düzenli olarak birliklerin temas hattında provokasyonlar yapması ve Azerbaycan vatandaşları olan sivil halkı ateş etmesinin sonucunda Füzuli ilinin Alhanlı köyünün sakinleri 2 yaşlı Zehra Guliyeva’nın ve 50 yaşındaki Sahibe Musevi’nin öldürülmesi, Servinaz Guliyeva’nınsa ağır yaralanmasıyla ilgili bildiri yayınladı. Sivil Toplum Örgütü artık 29 yıldır bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin BM de tanıdığı devlet sınırlarını ihlal ederek Azerbaycan topraklarımızın yüzde 20’sini işgal eden işgalci Ermenistan’ın barbar politikası tüm çirkinliği ile devam etmekte olduğunu belirtti:

“Ermenistan askeri birlikleri 12 Ağustos 1949 tarihli Cenevre Sözleşmesi`nin taleplerini ve sivil halkın haklarını savunan diğer uluslararası anlaşmaları kabaca ihlal ederek çocukları, kadınları ve ihtiyarları şehit etmekten çekinmiyor. Bu bir yandan Ermenistan’ın işgalci mahiyetinin bariz kanıtıysa, öte yandan uluslararası kamuoyunun toplumun şimdiye kadar resmi Erivan’a karşı etkili adımlar atmamasının sonucudur.

Ne yazık ki, Ermenistan-Azerbaycan, Dağlık Karabağ sorununun çözümü üzere aracılığı üstlenen AGİT Minsk Grubu faaliyetsizliği ve yetersiz davranışı, uluslararası toplumun çifte standartla çıkış yapması işgalciye suç işlerini sürdürmeye ek zemin oluşturmaktadır.

Biz Demokratik Azerbaycan Namına Gençlerin Sivil Toplum Örgütü olarak sorunun barış yoluyla çözümüne çağrı yapan uluslararası kurumlar Ermenistan’ın Azerbaycan’ın sivil nüfusunu – çocukları, kadınları ve ihtiyarları şehit etmesi olgularına sessiz kalmamağı, işgalin derhal sona erdirilmesi için kararlı kararlar almayı talep ediyoruz. Düşünüyoruz ki, geç te olsa nihayet uluslararası kamuoyu Ermenistan sivil halka karşı barbarlık politikasını yanıtsız bırakmamalıdır.

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1 K