Diriliş Ertuğrul Pakistan’da 2 milyar 600 milyon kez izlendi

Diriliş Ertuğrul dizisi Pakistan’da inanılmazı başardı. Ülkede büyük beğeni toplayan ve şu an 3. sezonu yayınlanmakta olan dizinin Youtube izlenme sayıları inanılması güç sayılara ulaştı.

Dizin Pakistan’daki yayıncısı tarafından açılan Youtube hesabında toplam izlenme sayısı 2 milyar 600 bini aştı.

17 Nisan 2020’de PTV tarafından kurulan kanalda Diriliş Ertuğrul bölümlerinin toplam izlenme sayısı 22 Şubat 2021 itibariyle 2 milyar 689 milyon 565 bin 343’e ulaştı.

Pakistan kanalı PTV, Diriliş Ertuğrul’u haftada 3 gün (cuma, cumartesi ve pazar günleri) yerel saatle 19:55’te yayınlıyor.

Dizinin bölümleri yayının ardından TRT ve PTV’nin TRT Ertugrul by PTV adıyla ortak oluşturduğu Youtube kanalına yükleniyor.

Pakistan’da şu anda dizinin 3. sezonu sürüyor.

Diriliş Ertuğrul dizisinin konusu nedir?

13. yüzyılda Anadolu’da yaşayan kayı obası ile tapınak şövalyelerine karşı olan mücadeleyi konu edinmiştir. Moğollar kayıların en büyük düşmanlarından bir tanesidir. Zaman zaman Anadolu’ya akın düzenleyerek kayı obasını ve Selçuklu devletini yıkmak isterler. İlk sezonda tapınak şövalyeleri ile yapılan mücadele ikinci sezonda ise bambaşka bir hal alıyor. Aynı zamanda ilk sezonda kayı obası bir yurt arama telaşı içerisindedir. Dizinin ikinci sezonunda ise Moğollar ile yapılan mücadeleler anlatılmaktadır. Moğol istilasının Anadolu’da yaratmış olduğu tahribatı anlatarak izleyiciyi bilgilendirmektedir.

Üçüncü sezona gelinince ise Ertuğrul kayı obasının lideridir. Burada Söğüte yerleşmiş ve devlet kurma eğilimindedir. Candaroğulları ve Bizans devletine karşı Anadolu’da mücadele ederek Osmanlı imparatorluğunun temellerinin atıldığı dönemi anlatmaktadır. Aynı zamanda bu dönemde de devleti yıkmak isteyen dış güçlerin yapmış oldukları oyunlar da tek tek anlatılmaktadır.

www.yenicag.info

551