Dışişleri Bakanlığından ABD`nin İstanbul seçimlerine ilişkin açıklamasına yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığından YSK-nın İstanbul seçimlerinin tekrarlanmasına ilişkin açıklamasına Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından yanıt geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapılan açıklamada, “Özgür ve demokratik seçimler Türkiye’nin devlet geleneğinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Her seçimde ulaşılan yüksek katılım oranı, halkımızın demokrasiye olan bağlılığını ve seçim sistemine olan güvenini en iyi şekilde ortaya koymaktadır.” denildi.

Hami Aksoy, “Seçimleri yönetme ve denetleme yetkisini Anayasamızdan alan ve üyeleri yüksek yargı organları mensupları arasından seçilen Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan bu karara herkesin saygı göstermesi gerekir.” dedi ve şöyle devam etti: “Benzer gelişmelerin daha önce ABD ve başka ülkelerde de yaşandığının, bunların demokrasinin kuralları çerçevesinde çözümlendiğinin hatırda tutulması gerekir.

Türk halkının iradesinin sandığa en doğru şekilde yansıması hem kanunlarımızın hem de uluslararası yükümlülüklerimizin bir gereğidir. Bunun yerine getirilmesi, bundan önceki seçimlerde olduğu gibi 23 Haziran’da yapılacak seçimlerde de ülkemizin önceliği olacaktır.”

Şunu da belirtelim ki ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıkalamada “Biz de, Türkiye’nin diğer dostları gibi, bu sıra dışı kararı not ettik.” ifadeleri yer almıştı.

Agil Bekir

www.yenicag.info

401