DSÖ heyeti Türkmenistan’ı ziyaret ediyor

Beş kişiden oluşan Dünya sağlık Örgütü heyeti, Türkmenistan’da Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemleri ve yürütülen mücadeleyi yerinde inceleyerek istişarelerde bulunacak.

Almanya’dan dün gece uçakla Aşkabat’a gelen DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Kıdemli Acil Tıp Uzmanı Dr. Catherine Smallwood başkanlığındaki heyet, çalışmalarına başladı.

10 günlük bir program çerçevesinde çalışmalarını yürütecek olan sağlık ekibi, Hükümet yetkilileri ve halk sağlığı uzmanları ile birlikte olası bir salgına hazırlıklı olma ve Kovid-19 ile mücadelenin çeşitli yönlerini ele alacak.

DSÖ Heyet Başkanı Smallwood, yaptığı açıklamada, ziyaretlerinin asıl amaçlarının Kovid-19 enfeksiyonunun olası ortaya çıkmasına karşı hazırlıklı olmak için Hükümete ve Sağlık Bakanlığına yardımcı olmak olduğunu vurguladı. DSÖ uzmanları sağlık tesislerini, halk sağlığı merkezlerini, laboratuvarları, acil durum merkezlerini ve ulusal, bölgesel ve şehir düzeyindeki diğer tesisleri ziyaret etmeyi planlanlıyor.

Türkmenistan Koronavirüs pandemisinin önlenmesi ve olası yayılmasının engellenmesi için bu yılın başlarından itibaren aldığı önlemlerin yanısıra BM ve DSÖ işbirliğiyle önleyici ulusal planlar hazırladı.

www.yenicag.info

111