Dugin, Karabağ sorununu değerlendirdi: En gerçekçi çözüm seçeneği...  

“Eski Sovyetler Birliği’nin bulunduğu bölgede toprak bütünlüğünü savunmak isteyen ülkelerin Rusya’yla dengeli ilişkiler kurması gerekiyor”

Rus devlet adamı, filozof, siyaset bilimci, sosyolog Aleksandr Dugin, bir kez daha Yenicag.Ru’ya konuştu. Dugin’e göre, Rusya ve Türkiye’nin yakınlaşması Karabağ sorununun çözüm sürecini olumlu bir şekilde etkileyecek:

“Bence bu durum Azerbaycan için büyük fırsat kapısı açıyor. Özellikle de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in son zamanlarda yürüttüğü başarılı politika açısından iyi bir fırsat. O, babası Haydar Aliyev’in mirasına büyük özen gösteriyor. Yeni bağımsız devlet oluşturmak, ülkenin egemenliğini güçlendirmek için Rusya’yla dengeli ilişkiler kurmak gerekli. Bu anlamda, İlham Aliyev, Rusya ve Türkiye’nin yakınlaşması sürecinde kendi ülkesinin yararına olabilecek her şeyi yaptı. Onun daha önceden attığı adımlar şimdi sonuçlarını veriyor.”

“Bu yakınlaşma, Bakü ve Moskova arasındaki ilişkilerin iyi olmadığı bir zamana denk gelseydi, durum tamamen farklı olurdu”

Aleksandr Dugin, şuanki durumu bu sözlerle nitelendirdi:

“Azerbaycan’ın potansiyel güçleri gittikçe yükseliyor. Azerbaycan, GUAM’ın (Gürcüstan- Ukrayna- Azerbaycan- Moldova) değil, Avrasya İttifakı’nın tarafında yer alıyor. Böylelikle bölgedeki konumunu güçlendirmeye hazır bir halde. Elbette, tüm bunlar Karabağ sorununu olumlu bir şekilde etkileyecek.”

“Her zaman Ermenistan Rusya’nın, Azerbaycansa Avrupa’nın yanında yer aldı”

Dugin’e göre, Rusya-Azerbaycan ilişkileri hiçbir zaman Rusya-Gürcistan ilişkileri kadar gergin değildi, ama Azerbaycan genellikle Avrupa’nın yanında olmayı seçiyordu:

“Bunun gerçekten böyle olup olmadığını söyleyemem. Ama dışarıdan her şey böyle görünüyordu. Aliyev, Rusya ve Türkiye yakınlaşması sürecinde bu modelin kullanımına son verdi. Şu anda Rusya, Güney Kafkasya’da barış ve istikrarın sağlanması konusunda sorumluluk sahibi. Aynı zamanda Azerbaycan, Ermenistan ve bizimle dostluk ilişkileri içerisinde olan ülkelerin toprak bütünlüğü açısından garantör rolünü üstlenmiş durumda. Rusya’nın herhangi bir yolla Dağlık Karabağ sorununu çözmesi gerekiyor. Çünkü eskiden statükoyu Rusya için için en uygun şıktı, ama şimdi Rusya onu kabul etmiyor. Bakü de mevcut statükoyunun aleyhine. Bu yüzden Karabağ sorununun çözümünde bir haraketlenme olacağını düşünüyorum ve bence bu, tüm tarafların çıkarlarına uygun olacak.”

“En gerçekçi çözüm seçeneği, Dağlık Karabağ’ın sınırları içerisinde olan beş ilin Azerbaycan’a iade edilmesi”

Aleksandr Dugin, sorunun diplomasi yoluyla çözümünden yana. Ayrıca siyaset bilimci, Rusya’nın Karabağ konusundaki tutumuna şöyle dikkat çekti:

“Rusya Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün garantörü, Karabağ’ı da Azerbaycan’ın toprağı olarak tanıyor. Bu, Karabağ konusunda Rusya’nın resmi tutumudur.”

Açıklamasının sonunda Dugin, Ermenilerce katledilen kadın ve iki yaşındaki Zehra bebeği hatırladı ve Azerbaycan halkına taziye dileklerini iletti:

“Ben şahsen kendi adıma ve Rusya halkı adına söylüyorum: Başınız sağ olsun. Çoçuğun hangi milletten olmasının hiçbir önemi yok. Aslında onların hepsi bizim çocuklarımız ve hepsi bizim için değerli. Bu olay hem de, Güney Kafkasya’da barış ve istikrarın garantörü olan Ruslar için büyük bir darbe. Devlet egemenliğini savunma yolunda Azerbaycan’a cesaret, sabır, irade diliyoruz.”

Yenicag.Info

www.yenicag.info

1.5 K