Erdoğan: Azerbaycan topraklarının işgal altında kalması kabul edilemez  

“Star petrol imalatı fabrikasının açılışıyla Azerbaycan ve Türkiye dünyaya örnek olan ilişkilerimizi bir adım daha ileri götürüyor.”

Yeni Çağ Azerbaycan‘ın haberine göre; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İzmir’de Star petrol imalatı fabrikasının açılış töreninde konuşma yaptı:

“Değerli kardeşim Cumhurbaşkanı İlham Aliyev. Sayın konuklar, hanımefendiler ve beyefendiler. Sizleri en kalpten hislerle, saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Konuşmamın başında Azerbaycan’ı 18 Ekim – Devlet Bağımsızlığı Günü vesilesiyle tebrik ediyorum. Sovyet Birliği’nin çöküşü sırasında – 1991’de yeniden bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan bağımsızlığının 27 yılını geride bıraktı.

Aslında şimdiki Azerbaycan Türkiye Cumhuriyeti’nin – bizim son devletimizin kurulması gibi kardeşlerimizin de en genç devletidir. Bir ay önce Bakü’nün Kafkas İslam Ordusu tarafından kurtarılmasının 100. yıldönümüyle ilgili düzenlenen törenlerde Azerbaycanlı kardeşlerimizle beraberdik. Bakü’de şanlı Türkiye ve Azerbaycan ordularının askeri geçit törenini heyecan ve gururla izledik. Türkiye askeri birlikleri Azerbaycanlı kardeşleriyle geçmişte nasıl omuz omuz savaşmıştılarsa, o gün de öylesine omuz omuza adımladılar. Bu geçit iki ülke arasındaki işbirliğinin, iki devlet, bir millet olmamamızın bir örneğiydi”.

Erdoğan, herkesin Türkiye ve Azerbaycan’ın bölgenin güvenliği ve istikrarı açısından en önemli aktörler olduğunu kabul ettiğini belirtti:

“Bu iki ülkenin katılmadığı, onaylamadığı ve desteklemediği hiçbir proje hedefine ulaşamaz. Bu durumda Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin çeğrek asırdır işgal altında kalması kabul edilemez. Ülkemizin ve Azerbaycan’ın bu sorunun çözümüne yönelik yaptığı çalışmalara uluslararası kamuoyu sessiz kalamaz.

Türkiye ve Azerbaycan olarak biz, herhangi bir durumda ve şartlar altında inandığımız değerler uğruna verdiğimiz ortak mücadeleyi sürdüreceğiz. Allahın izniyle bu kutsal mücadelemizde başarı elde edeceğiz”.

www.yenicag.info

1.2 K