Erdoğan: "Kimseden izin almamız gerekmiyor"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin S-400 savunma füze sistemlerini Rusya’dan satın alması için kimseden izin almak gerekmediğini belirtti.

“Rusya ile S-400 üzerinde bir anlaşma yaptık ve bazıları bundan endişe duyuyor. Üzgünüm, ama kimseden izin istemeyeceğiz” – diye Cumhurbaşkanı açıklamalarda bulundu.

Şunu da belirtelim ki, S-400 sistemlerinin teslimatıyla ilgili Türk-Rus müzakerelerine yönelik haberler ilk olarak Kasım 2016’da gelmişti. Eylül 2017’de, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın S-400 komplekslerini satın almak için Moskova ile bir sözleşme imzaladığını duyurdu. Rusya’nın Rostec Devlet Şirketi Başkanı Sergei Chemezov, teslimatın 2020 Mart’ında başlayacağını söyledi.

Bu arada Washington, S-400 sistemlerini Rusya’dan satın alması durumunda ABD’nin F-35 savaş uçaklarını Türkiye’ye satmayacağı konusunda uyarmışdı.

S-400 Triumf (NATO raporlama adı: SA-21 Growler), 2007 yılında hizmete giren gelişmiş bir uzun menzilli uçak füzesi sistemidir. Uçakları, kruvaziyer ve balistik füzeleri yok etmek için tasarlanmıştır. Aynı zamanda yerdeki hedeflere karşı da kullanılabilir. S-400 kompleksi hedefleri 400 km mesafede ve 30 km’ye kadar yükseklikte vurabilir

www.yenicag.info

1.1 K