Erdoğan’dan D-8 ülkelerine çağrı

D-8 zirvesinin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut küresel sistemin, bir avuç mutlu azınlık dışında kimseyi tatmin etmediğini belirterek üye ülkelere takas odası kurma önerisinde bulundu.

D-8 zirvesinin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut küresel sistemin, bir avuç mutlu azınlık dışında kimseyi tatmin etmediğini belirterek üye ülkelere takas odası kurma önerisinde bulundu. Toplantının, küresel ve bölgesel gelişmeler bağlamında oldukça sancılı bir dönemde icra edildiğini belirten Erdoğan, “Bundan 20 sene önce D-8 teşkilatının hangi temel ilkeler üzerine inşa edildiğini hatırlıyorsunuz. Örgütü kurarken savaş yerine barış, çatışma yerine diyalog; adalet ve kalkınma olsun demiştik” diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“AFRİKA’DAKİ KARDEŞLERİMİZ İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYOR”

“Geride kalan 20 sene, o günkü endişelerimizin ne kadar haklı olduğunu bugün bize gösteriyor. Kardeşlerimizin ve dostlarımızın yaşadığı ızdıraba bizzat şahitlik ettik. Mevcut küresel sistem, çıkarları garanti altına alınmış bir avuç mutlu azınlık dışında hiç kimseyi tatmin etmedi. Bu kadar zenginliğin olduğu bir dünyada halen Afrika’da kardeşlerimiz en mutlak ihtiyaçlarını dahi karşılıyamıyor.”

“POTANSİYELİMİZİ HAREKETE GEÇİREMİYORUZ”

“Potansiyelimiz tam anlamıyla harekete geçiremiyoruz. Şu an 100 milyar dolar civarında seyderen D-8 içi ticaret hacminin, 500 milyar dolara kadar çıkacağına inanıyorum. Savunma sanayi başta olmak üzere birçok alanda ortak üretim sürecine girebiliriz.
Geniş bir işbirliği potansiyelimiz bulunuyor ve eksiklerimizi görüp karar alma süreçlerini hızlandıracak adımlar atmalıyız. Her şeyin değiştiği dünyada D-8’in aynı kalması asla kabul edilemez. Yeni ortaklarla devam etmeliyiz ve genişlemeden korkmamalıyız… Oy birliği yerine oy çokluğuyla karar alma mekanizması getirmeliyiz. ”

TAKAS ODASI ÖNERİSİ

“Kur baskısı; dolar ve euro baskısı altında ekonomimizi eritmeye gerek yok. Biz yerli ve milli paralarla bu ticaretimizi yaptığımızda buradan ülkelerimiz ciddi manada kazanacaktır. Dönem başkanlığmızda diyoruz ki; bir ‘takas odası’ kurulması için merkez bankalarımızı bir araya getirelim…”

www.yenicag.info

1.4 K