Erdoğan'ın Trump'a anlatacağı ilk konu

ABD’de başkanlık görevini devralan Trump’ın Ortadoğu’ya yönelik söylemleri Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a soruldu.

Irak ve Kudüs’e yönelik çarpıcı söylemleri her platformu dile getiren Trump’la görüşeceğini açıklayan Erdoğan, “Biz toprak bütünlüğüne saygı duyulan bir Ortadoğu’dan yanayız. O görüşmede bunları tabii A’dan Z’ye kendileriyle müzakere edeceğiz, ele alacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’ndan Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’ı kapsayan doğu Afrika gezisinin ilk durağı Tanzanya’nın başkenti Darüsselam’a hareketi öncesi Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Ziyaretine ilişkin olarak açıklamalarda bulunan ve referandum sürecine ilişkin olarak kendisine yöneltilen soruları da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de görevi devralan Donald Trump’ın ‘Ortadoğu’ söylemlerini değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması şöyle:

“Biz toprak bütünlüğüne saygı duyulan bir Ortadoğu’dan yanayız. Parçalı bir Ortadoğu’yu asla düşünmüyoruz ve bu doğru olmaz. Bu Ortadoğu halklarının bir defa kendisine saygısızlık olur. Böyle bir düşünceye biz Türkiye olarak ‘evet’ diyemeyiz.
Onunla ilgili de tabii özellikle ben Sayın Trump’a yapacağız ziyarette ki randevu ne zamana verilir, şu anda bilemiyorum.

Çalışmalarını sürdürüyorlar

Arkadaşlarımız, Dışişleri bununla ilgili görüşmelerini, çalışmalarını sürdürüyorlar. O görüşmede bunları tabii A’dan Z’ye kendileriyle müzakere edeceğiz, ele alacağız.”

Tr.Yeniçağ.Az

www.yenicag.info

527