Erdoğan'la Ekrem İmamoğlu arasında sürpriz diyalog: "Oldu bu iş, mesele çözüldü"

Adalar’daki ulaşım sorununun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Ankara’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla görüşürken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapılan sürpriz telefon konuşmasıyla çözüldüğü belirtildi.

Adalar’da faytonların yasaklanmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yurtdışından getirtilen ancak Adalar Kaymakamlığı tarafından izin başvuruları reddedilen 60 elektrikli araçla ilgili krizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesiyle çözüldüğü belirtildi. Hürriyet’ten Fatma Aksu’nun haberine göre, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuyu çözmek için pazartesi günü Ankara’ya giderek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla görüştü.

Görüşme sırasında sürpriz bir gelişme yaşandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu elinde telefonu gösterip “Sayın Cumhurbaşkanı konuşacak” diyerek herkesin duyması için diafonu açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İmamoğlu’ya, “Oldu bu iş, mesele çözüldü” dedi.

İmamoğlu da telefon görüşmesinde Cumhurbaşkanı’na bu konuyla ilgilendiği için teşekkürlerini iletti. 10 dakika süren sohbet sonrasında karşılıklı iyi niyet dilekleriyle telefon kapatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çözüme yönelik talimatı doğrultusunda, taraflar ertesi gün detayları görüştü. Bu görüşmeler sonrasında, Adalar’da önümüzdeki hafta elektrikli faytonların yolcu taşımaya başlaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İBB Başkanı İmamoğlu, en son 11 Eylül 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yüz yüze görüşmüşlerdi. Bu telefon görüşmesi, o tarihten bu yana Erdoğan ile İmamoğlu arasındaki ilk diyalog oldu.

www.yenicag.info

914