"Ermeni diasporası, Karine Avetisyan'ın yatağından Başkurdistan'ın yönetimine sızmış" - Alfiya Uzanbayeva

Alfiya Uzanbayeva, “Başkurdistan’daki ihalelerin yüzde 80’ini Ermenilere ait şirketler kazanıyor” dedi.

Başkurdistan’ın önemli isimlerinden biri, insan hakları savunucusu Alfiya Uzanbayeva, Yenicag.ru‘ya verdiği özel röportajda devlet başkanı Radiy Habirov’un eşi Karine Avetisyan’ın Ermeni diasporası için tüm kapıları ardına kadar açtığını söyledi.

Uzanbayeva’nın sözlerine göre Başkurdistan’daki Ermeni diasporası, Avetisyan sayesinde burada geniş bir ağ kurmuş:

“Başkurdistan’daki Ermeni diasporası, bölgenin kolluk kuvvetleri başkanları ve çalışanlarını “yemlemek” için başkent Ufa’nın ana yolları boyunca çok sayıda kafe və restoranlar açtı. Çenesi düşük bu kişiler, Ermeni istihbaratına ait bu mekanlarda Başkurdistan hakkında (önemli bilgiler etrafında) konuşuyorlar. Bu bilgilerin kaydedilmesi ve daha sonra özel servise aktarılması büyük olasılıktır. Bu aptallar onlara verilen domuz kebabını, hatta beleş çöpü bile seviyorlar. Aksi takdirde, Ufa sokaklarındaki Kremlin’e yakın bir ülkenin istihbarat mekanları kapatılırdı.

Alfiya Uzanbayeva

Beloretskin Magnitogorsk yönündeki kafenin önünde bölgede egemenlik yapan “Magnitka”nın memurları ile suç unsurlarına ait lüks arabalar park ediliyor. O kafe de bilgi toplanılması için kullanılıyor. Magnitogorsk’ta büyük bir Ermeni kilisesi de yapılmış. Kilisede toplanmış bilgilerin “üretildiği” gün gibi ortada. Sözünü ettiğimiz kafelerde toplanan bilgiler Ermeni diasporası üyelerine gönderiliyor. Onlar bu bilgilerle kendilerine gerekli memurları nasıl ve nerede bulacaklarını belirliyorlar. Düşünün, yerli Ruslara bile bu kadar kafe ve mekan açmaya izin verilmiyor.

Başkurdistan’daki ihalelere yerli halkın katılmasına izin verilmiyor. Bu nedenle ihalelerin yüzde 80’ini Ermenilere ait şirketler kazanıyor. Bu rakamları kendileri söylüyorlar. Bunları sonlandırmak için Ermeni lobisi “temizlenmeli”. Rusya’nın yeni Başsavcısı Krasnov’un yaptığı gibi. O, göreve geldiği ilk 2 gün içerisinde 20 kişiyi işten kovdu.

Şunu da belirteyim; Radiy Habirov, seçim kampanyası sırasında Ufa’da camii yapılacağı vaadini vermişti. Fakat camii yerine Ermeni kilisesi yapılmaya başlandı. Kilisenin inşaatı şimdi de devam ediyor. Camii inşaatı ile ilgili ise henüz bir gelişme yok.

Şimdi düşünüyorum da, neden inşaatı devam eden bu kilise camiye dönüştürülmesin? Zaten Avrupa’da camileri kiliseye dönüştürme  tecrübesi mevcut.

 

Grişa Gorovoy, Başkurdistan’da Ermeni meselesi adlı 8 dakikalık videosunda Ermeni diasporasının Başkurdistan’da ne kadar geniş imkanlara sahip olması ve bunun sebepleri hakkında yeterli bilgileri veriyor. Gorovoy, Ermeni diasporasının Karine Avetisyan’ın yatağından Başkurdistan’ın yönetimine sızdığını söylüyor.

Elbette, Başkurdistan hükümetinin bu konuları göz ardı etmesi insanı hayretlere düşürüyor. Sanki bir sömürge hükümeti.”

Konuştu: Kafkas Ömerov

Çeviri: Agil Bekir

www.yenicag.info

1.3 K