"Ermeni tarafının bölgede güç yığdığını örtbas etmesi ciddi tehdit kaynağıdır" - Bakanlık Sözcüsü

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın 13 Eylül tarihli açıklamasına yanıt verdi.

Hacızade, “Geçen yılın Eylül ayında, aynı zamanda 2021 yılının mayıs ve kasım aylarında Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yönelik sonraki provokasyonlara yanıt olarak ülkemizin aldığı tedbirlerin sonuçlarının Ermenistan topraklarının işgali olarak sunulması, Ermeni tarafının siyasi oyununun bir parçasıdır.

Azerbaycan’ın egemen topraklarını yaklaşık 30 yıl işgal altında tutan, 2020’de Vatan Muharebesi’nin sonuçlarına rağmen Azerbaycan’a ait 8 köyü teslim etmeyen, üçlü bildiriye aykırı olarak Ermeni silahlı kuvvetlerini hala Azerbaycan topraklarından geri çekmeyen, sürekli askeri provokasyonlar yapan Ermenistan’ın Azerbaycan’ı işgalle suçlaması, sahtekarlık örneği olmasının yanı sıra, gerçeklerin çarpıtılmasıdır.

Savaş ve askeri operasyonlar sırasında uluslararası insani hukuk ihlallerini gerektiği gibi araştıran ve bu tür durumlarda şüpheli bilinen kişiler hakkında soruşturmalar yürüten Azerbaycan’ın aksine, Ermeni tarafının Hocalı soykırımı da dahil olmak üzere Azerbaycanlılara karşı işlediği insanlık suçlarından gururla bahsettiği herkesçe bilinmektedir.

Karabağ bölgesine ilişkin açıklamalarında Azerbaycan’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü sorgulayan Ermeni tarafının bölgede güç yığdığını örtbas etmesi ve her an yapabileceği provokasyon girişimlerinden dikkatleri uzaklaştırma çabaları ciddi tehdit kaynağıdır.

Bölgede barış ve istikrarın sağlanmasının temel şartı, Ermenistan’ın sözlü ve fiili olarak Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine yönelik iddialarından vazgeçmesi, tüm Ermeni silahlı kuvvetlerini topraklarımızdan çekmesi, intikamcı politika ve eylemlere son vermesidir.” dedi.

www.yenicag.info

317