Ermeni teroristler teslim oldular!

Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde bulunan yasadışı Ermeni silahlı grupları beyaz bayrak kaldırarak teslim oldular.

Savunma Bakanlığı, Ermeni teroristlerin mevzilerini terk ettiklerini ve beyaz bayrak kaldırarak silahı bıraktıklarını açıkladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’da ateşkes anlaşmasının Rus barış gücünün de katılımıyla gerçekleşti.

Azerbaycan’ın talepleri kabul edildi:

Karabağ’ın Ermeni sakinlerinin temsilcilerinin Rus barışı koruma birliği aracılığıyla talebi dikkate alınarak, 20 Eylül 2023 günü saat 13.00’te aşağıdaki koşullar altında yerel terörle mücadele tedbirlerinin askıya alınması konusunda anlaşmaya varıldı:

1. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Karabağ bölgesinde bulunan Ermeni silahlı kuvvetleri ve yasadışı Ermeni silahlı gruplarının oluşumları silahlarını bırakır, savaş mevzilerini ve askeri mevzilerini terk eder ve tamamen silahsızlandırılır. Ermeni silahlı kuvvetlerinin birlikleri Azerbaycan topraklarını terk ediyor, yasadışı Ermeni silahlı grupları serbest bırakılıyor.

2. Buna paralel olarak tüm silahlar ve ağır ekipmanlar teslim edilir.

3. Yukarıda belirtilen süreçlerin Rus barış gücü birliği ile koordineli bir şekilde yürütülmesi sağlanmaktadır.

Ayrıca, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi, Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlarına dayalı olarak entegrasyon konularını görüşmek üzere 21 Eylül 2023 tarihinde Karabağ’ın Ermeni sakinlerinin temsilcileriyle Yevlah kentinde bir toplantı düzenleneceğini duyurdu.

Haber yinelenecek…

www.yenicag.info

224