Ermenistan Cumhurbaşkanı’ndan Paşinyan’a soğuk duş: Reddetti!

Ermenistan silahlı kuvvetleri, Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümeti istifaya çağırmış, Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurmuştu. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Paşinyan’ın genelkurmay başkanının görevden alınması yönündeki kararını reddetti.

Ermenistan Genelkurmay Başkanı ve üst rütbeli komutanlar, geçtiğimiz gün bir bildiri yayımlayarak, Başbakan Paşinyan’ın başbakanlık görevini yerine getirmekte yetersiz kaldığını, dış politikadaki ciddi hataların Ermenistan’ı çöküşün eşiğine getirdiğini belirtti. Ermeni silahlı kuvvetleri “Her şeyin bir sınırı var” mesajını paylaşarak Başbakan Paşinyan’dan ve hükümetten istifasını talep etti.

Paşinyan ilk açıklamasında “Bu bir darbe girişimidir” diyerek, istifa çağrılarını reddedip destekçilerini sokağa çağırdı.

Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu. Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ise Genelkurmay Başkanının görevden alınmasıyla ilgili belgeyi imzalamadı.

CUMHURBAŞKANI’NDAN VETO

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Başbakan Paşinyan’ın genelkurmay başkanının görevden alınması yönündeki kararını reddetti.

DARBE GİRİŞİMİNE EVRİLEN SÜRECE NASIL GELİNDİ?

Her şey 2. Karabağ Savaşı’nın Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanmasıyla başladı. Ermenistan’da ordu ve hükümet yenilgiden birbirini sorumlu tuttu.

2016 yılında Rusya’dan satın alınan İskender füzeleriyle ilgili tartışma, tansiyonu daha da tırmandırdı.

Eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, savaş sırasında İskender füzelerinin zamanında kullanılmadığını söyledi. Paşinyan,”Kullanıldı ama hiçbir işe yaramadı” dedi.

Ardından da genelkurmay başkanı yardımcısını görevden aldı. Ordu Paşinyan’ın bu açıklamalarına muhtırayla yanıt verdi.

www.yenicag.info

386