Ermenistan yine başaramadı: Azerbaycan-Belarus anlaşması iptal edilmeyecek!

Belarus ve Azerbaycan arasında Polenez roket sistemleriyle ilgili imzalanan anlaşma Ermenistan’ı rahatsız ediyor

Yeni Çağ Azerbaycan‘ın haberine göre; Beyaz Rusya ve Azerbaycan arasında imzalanan anlaşma Ermenistan’ın tepkisini çekti. Erivan, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne üye olmasından dolayı Belarus’un bu anlaşmayı iptal etmesini istiyor.

Belarusyalı askeri uzman Aleksandr Alesin, daha önce ülkesinin Ermenistan’la askeri ortaklığına dikkat çekerek Polonez’lerin Azerbaycan’a satılmayacağını dile getirmişti. O, tüm bunlara rağmen Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’un ve Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukeşenko’yla gerçekleştireceği görüşmede iyi bir teklif öne sürme ihtimalinin olduğunu belirtmişti.

Polonez roketleri 200 kilometreden hedefi vurabiliyor. Azerbaycan’ın bu anlaşmayı imzalamaktaki amacı da Rusya’nın Ermenistan’a İskender roketleri vermesinden sonra oluşmuş durumu dengelemek.

Peki Ermenistan ve Belarus’un aynı askeri teşkilata üye olması, bu anlaşmanın iptal edilmesine neden olabilir mi?

Rus askeri uzman Martınov, Kolektif Güvenlik Anlaşması Teşkilatı’nın ana üyesi olan Rusya’nın daha önce defalarca Azerbaycan’a silah sattığını hatırlatarak, şu durumda Ermenistan’ın Beyaz Rusya’ya baskı göstermesinin mantıksız olduğunu vurguladı.

Bu durumda hiçbir güç Belarus’un Azerbaycan’a Polenez satmasını engelleyemez. Yani bu anlaşma kesinikle iptal edilmeyecektir.

www.yenicag.info

1.9 K