Ermenistan’da eski Cumhurbaşkanı devreye girdi! İç savaş an meselesi..

Dağlık Karabağ savaşında hezimete uğrayıp yenilgi anlaşmasını imzalayan Ermenistan’da sular durulmuyor. Başkent Erivan’da Özgürlük Meydanı’nı dolduran binlerce gösterici ağzından ‘Paşinyan gitsin’ sloganları yükselirken, sokaklar savaş alanına döndü. Rus barış güçleri Hankendi’ye girdi ve Ermeni askerleri çekilmeye başladı. “Kusurları olmayan hiç kimse yoktur” ifadelerinin kullanıldığı istifa açıklaması ise akşam saatlerinde geldi. Ülkenin ilk Cumhurbaşkanından da “iç savaş” açıklaması geldi.

Erivan’da protestolar bitmiyor, sular durulmuyor… Özgürlük Meydanı’nı hınca hınç dolduran binlerce protestocunun ağzından ‘Paşinyan hain’ ve ‘Paşinyan gitsin’ sloganları yükseldi.

Başkentte protestolar akşam saatlerinde de devam etti. İstifa sloganlerı atan göstericiler, akşam saat 20.30 sularında Özgürlük Meydanı’na geri döndü. Muhalefetten istifa çağrıları yapıldı.

Protestocular arasında yer alan Ermeni siyasetçi ve parlamento üyesi Iveta Tonoyan, “protestocular arasında bir provokatör tarafından saldırıya uğradığını” söyledi.

Gündüz de gözaltıların yapıldığı medyanda; miting sona erdiğinde polis vatandaşları gözaltına almaya başladı. Polis ekipleri, anonslar yaparak bunun yasadışı yürüyüş olduğunu duyurdu.

Dün protestolar sırasında, Dağlık Karabağ’ın kaybedilmesini içine sindiremeyen Ermeni vatandaşların gözyaşlarına boğulduğu, BBC muhabiri Jonah Fisher tarafından aktarılmıştı.

İngiliz haber ajansı Reuters foto muhabiri ise, küçük çocuğuyla Erivan’daki protestoya katılan bir kadının hüngür hüngür ağladığı anı fotoğraflamayı başararak dünyaya servis etmişti.

BBC, Erivan’daki protestocuların 44 günlük savaşı bitiren anlaşmanın iptal edilmesini istediğini ancak muhalefet partilerinin parlamentoda olağanüstü toplantı için yeterli çoğunluğa ulaşamadığını bildiriyor.

ESKİ CUMHURBAŞKANI DEVREYE GİRDİ

Ermenistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan, Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasında imzalanan anlaşmaya ilişkin partisi adına açıklama yaptı.

Ermenistan’daki siyasi krize “anayasal çözüm” çağrısında bulundu ve hükümet ile muhalefet arasında sağduyu anlaşması yapılması gerektiğini söyledi.

Ermeni Ulusal Kongresi adına yaptığı açıklamada Ter-Petrosyan, “Bizi endişelendiren tek şey bir iç savaş çıkması” ifadelerini kullandı.

www.yenicag.info

296