Ermenistan’ın asıl amacı terör! Azerbaycan Dışişleri’nden sert tepki!

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından, Devlet Ajansı’na ait aracın Rus barış gücünün geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan topraklarında bulunan Ermeni silahlı gruplarının keşif-sabotaj grubu tarafından Hocavend ilinde döşenen tanksavar mayına basarak infilak etmesin sonucu 2 sivilin hayatını kaybetmesi ve aynı gün, söz konusu terör eyleminin gerçekleştiği bölgeye doğru yola çıkan 4 İçişleri Bakanlığı görevlisinin, Hocavend ilinin Tağaverd köyünde yeni yapılan tünel yolunda mayın patlaması sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, böylece 2020 yılında 44 gün süren Vatan Muharebesi’nden bu yana mayın kurbanlarının toplam sayısının 314’e ulaştığı, onlardan 61’inin hayatını kaybettiği bildirildi.

Hocavend bölgesinde meydana gelen mayın patlaması, üçlü bildirinin 4. paragrafını ağır bir şekilde ihlal ederek Ermenistan silahlı kuvvetlerini hala Azerbaycan topraklarından çekmeyen, askeri faaliyetleri ve mayın döşenmesini sürdüren Ermenistan ile kurduğu sözde rejimin asıl amacının, bölgede askeri gerilimi artırmak, terörle uğraşmak olduğu belirtilen aciklamad, “Aynı zamanda bu provokasyonların amacı, ihtilaf sonrası dönemde yürütülen geniş çaplı imar ve ihya çalışmalarını, bu bölgelerde faaliyet gösteren sivil nüfusu, mültecilerin geri dönüşünü ve kendi yurtlarında huzur içinde yaşamalarını engellemektir.

Bölgede barış ve güvenliğin sağlanması için Ermenistan’ın ve kurduğu sözde rejimin gerçekleştirdiği askeri provokasyonların ve terör eylemlerinin şiddetle kınanması ve engellenmesi gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

www.yenicag.info

103