Ermenistan'ın PKK oyunu: "Bu, Türkiye için de ciddi bir tehdit" - Agil Alesger

Türkiye’nin PKK’ya ve teröre geçit vermeyen operasyonları, terör örgütüne alanı adeta dar etti. Özellikle Suriye ve Irak’ta yürütülen operasyonlarla hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki faaliyetleri kesilme noktasına gelen PKK’lılar, çareyi Ermenistan’da arıyor.

Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan Ermenistan’ın Dağlık Karabağ bölgesini PKK’lılara açma eylemlerine ilişkin iddialar, Gazeteci Agil Alesger tarafından değerlendirildi.

PKK VE ASALA TERÖRİSTLERİ DAĞLIK KARABAĞ’DA

Azerbaycanlı gazeteci Agil Alesger, Ermenistan’ın göçmenlere ve mültecilere Karabağ’ı açma bahanesiyle PKK’lı ve ASALA’cı teröristilere burada ev sahipliği gerçekleştirdiğini açıkladı. Alesger geçtiğimiz günlerde de pek çok yabancı medya kuruluşunun gündeme getirdiği olaya ilişkin şunları ifade etti:

“Bununla ilgili çeşitli istihbaratlar gelmekte. Artık bunun doğrulu noktasında ciddi tespitler var. Özellikle PKK’lılar ile ASALA mensuplarına bağlı paralı askerlerin dışardan Karabağ bölgesine toplandıklarına dair bilgiler var. Geçtiğimiz günlerde Kahire24 isimli bir haber sitesinde bu konuya ilişkin detaylara yer verildi. Şu anda hem Suriye hem de Irak’tan PKK /YPG’li teröristler Irak ve İran üzerinden Ermenistan’a gelmektedirler.”

İRAN ÜZERİNDEN GELİYORLAR

Ermenistan’ın teröre ve teröristlere kucak açmasına değinen Alesger, bölgede yuvalanan teröristlerin günden güne sayısının arttığını ifade ederken, bunların da Ermenistan’a İran üzerinden geçiş sağladığını ifade etti:

“Bunlardan 25’inin Ermenistan’a, Ermenistan’dan da Karabağ’a girdiklerini biliyoruz. Özellikle militan dediklerimiz teröristler bunlar. İran üzerinden PKK’nın Suriye kolu olan YPG’ye bağlı 250 terörist Suriye’nin Kamışlı ilçesinden İran’ın İlam eyaletinden gelmiş, Urmiye üzerinden Ermenistan’a geçmeye hazırlanıyorlar. Aynı şekilde yine 25 terörist de Mahmur’da toplanıp İran üzerinden Kirmanşah’a, oradan da Urmiye’ye, oradan da 17 tanesi Ermenistan’a geçmeyi bekliyor, 8’i ise Tahran’a giderek oradan uçakla Erivan’a geldi. Burada İran PKK’nın Ermenistan’a geçiş güzergahı olarak kullanılıyor. Şuanda Ermenistan’da ciddi şekilde bir PKK üssü oluşturuldu.”

TERÖRİSTLERE KUCAK AÇTILAR

Azerbaycanlı gazeteci, PKK’lı teröristlere ev sahipliği eden Ermenistan’ın bu girişiminin bölgede yalnızca Azerbaycan için değil, Türkiye ve Gürcistan için de özellikle sınır bölgelerinde tehdit unsuru oluşturacağına değindi:

“Bu yalnızca Azerbaycan’a yönelik oluşturulan değil, bölgeyi karıştırmayı amaçlayan bir  terör tehdididir. Ermenistan şu an terör eylemlerinin merkezi haline gelmektedir. Bu Gürcistan için de Türkiye için de  özellikle sınır bölgeleri için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Ermenistan’da, Karabağ’da 200’den fazla terörist PKK’lı terörist yer alıyor. Bir o kadarının da neredeyse 400 PKK’lının İran’da geçiş için hazırlık yaptığına ilişkin bilgiler var.”

www.yenicag.info

93